Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Wentylacja mechaniczna – informacje o najnowszych trendach w budownictwie

Czy jesteś w trakcie projektowania lub budowy nowego obiektu? Jeśli tak, to chciałbym przedstawić Ci jeden z najnowszych trendów.

Wentylacja mechaniczna

 szybko zyskuje na popularności ze względu na swoją zdolność do pomocy w izolacji budynków i utrzymaniu komfortu użytkowników przez cały czas. W tym wpisie omówimy rekuperację, odzysk ciepła, wentylację spiro i centrale wentylacyjne, które odnoszą się do systemów wentylacji mechanicznej. Co to jest wentylacja mechanicznaWentylacja mechaniczna jest rodzajem klimatyzacji , która przemieszcza powietrze w pomieszczeniach z jednego obszaru do drugiego.

Odbywa się to za pomocą wentylatorów lub innych typów urządzeń w celu wytworzenia i cyrkulacji ruchomego powietrza, które może być wykorzystywane zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania.

Korzyści jest wiele: usuwa zużyte, nawilżone powietrze, wprowadza świeże, suche powietrze zewnętrzne tam, gdzie jest to potrzebne, pomaga utrzymać stałą temperaturę wewnątrz pomieszczeń bez konieczności stosowania drogich, energochłonnych urządzeń HVAC, takich jak nagrzewnice elektryczne czy wentylatory sufitowe, zapewnia odpowiedni dopływ tlenu (szczególnie ważne w przypadku pożaru), redukuje różnice ciśnień pomiędzy obszarami o różnej wysokości nad poziomem morza, więc okna nie muszą być otwierane zbyt często, co pozwala im pozostać czystymi dłużej, ponieważ nie są narażone na zanieczyszczenia z zewnątrz (jak pyłki) i wreszcie, co nie mniej ważne, redukuje ilość hałasu w pomieszczeniu, ponieważ nie ma potrzeby stosowania wentylatorów lub innych hałaśliwych urządzeń wentylacji mechanicznej.

Korzyści wynikające z wentylacji mechanicznej. Jedną z głównych korzyści jest to, że zmniejsza ona potrzebę używania grzejników elektrycznych lub wentylatorów sufitowych, które zużywają dużo energii i mogą być drogie. Ponadto, ponieważ mechaniczna wentylacja recyrkuluje powietrze do wewnątrz, gdy jest to potrzebne, nie polegając na zewnętrznych źródłach, takich jak wiatr czy deszcz, aby zapewnić świeże powietrze przez cały czas, jest lepsza niż naturalna wentylacja w utrzymywaniu stałej temperatury w pomieszczeniach, więc nie ma potrzeby stosowania urządzeń HVAC, których eksploatacja kosztuje dodatkowe pieniądze. Inną korzyścią z wentylacji mechanicznej jest to, że poprzez recyrkulację powietrza w pomieszczeniach i dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu przy jednoczesnym usuwaniu zanieczyszczeń takich jak pyłki z zewnątrz, ludzie nie będą musieli otwierać okien tak często, co skutkuje czystszymi oknami na dłużej.

Wreszcie, zmniejszy się również poziom hałasu, niezależnie od tego, czy jest on generowany przez głośne urządzenia, czy przez rozmawiających ludzi.

Ponadto, po zainstalowaniu systemu wentylacji mechanicznej

w Twoim domu nie będziesz musiał się martwić o zanieczyszczenia takie jak pyłki i inne alergeny z zewnątrz przenikające do Twojego domu. A jeśli masz głośne urządzenia, takie jak odkurzacz lub kosiarka, w części mieszkalnej domu, to te hałasy będą znacznie zmniejszone przez zainstalowanie systemu wentylacji mechanicznej.

Poziom hałasu spada również podczas rozmów, ponieważ ludzie są zmuszeni do mówienia z mniejszą głośnością niż wcześniej, co oznacza lepszą ochronę słuchu dla wszystkich domowników!

Rodzaje wentylatorów mechanicznych

Rodzaj wentylatora  potrzebnego w budynku będzie zależał od kilku czynników: miejsca instalacji, liczby osób korzystających z pomieszczenia oraz sposobu ich interakcji z systemem.

Wentylatory mechaniczne  mogą wykorzystywać wentylatory lub jednostki odzysku ciepła do celów chłodniczych, w zależności od rodzaju budynku, do którego trafią, ale bez względu na to, który z nich wybierzesz, upewnij się, że przepływ powietrza jest wystarczający!

Może się wydawać, że cechy estetyczne mają nad tym pierwszeństwo, ale bez odpowiedniej cyrkulacji każdy, kto wejdzie do środka, doświadczy problemów zdrowotnych z powodu zbyt wysokiego poziomu wilgotności. Chcesz utrzymać poziom temperatury na poziomie zbliżonym do stałego i średniego jak to tylko możliwe.

Jak wybrać odpowiedni wentylator dla swoich potrzeb

Dwa główne typy to  rekuperacja  i turbo wentylacja. Istnieje również spiro-wentylacja, która wykorzystuje indukowany ciąg w celu zwiększenia wydajności, ale jest ona bardziej skomplikowana niż inne systemy, więc nie jest tak popularna.

 Rekuperacja oznacza wykorzystanie wentylatorów lub jednostek odzysku ciepła do celów chłodniczych (w zależności od rodzaju budynku), podczas gdy turbo wentylacja oznacza wykorzystanie tylko wentylatorów wyciągowych bez dodatkowego źródła ogrzewania, z wyjątkiem paneli słonecznych lub pomp wody gruntowej w niektórych przypadkach – byłoby to jednak bardzo kosztowne, ponieważ układanie rur pod ziemią może być kłopotliwe!

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji powinieneś przeprowadzić wcześniejsze badania lub skonsultować się z architektem, aby sprawdzić, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Wskazówki dotyczące instalacji wentylatora mechanicznego w Twoim domu

– Upewnij się, że instalujesz wentylator  w miejscu, które nie jest zbyt wilgotne, ponieważ kondensacja może prowadzić do rozwoju pleśni.

– Zainstaluj wentylator w pobliżu okien, aby miał on łatwy dostęp do świeżego powietrza i nie wydalał zanieczyszczeń do domu tak bardzo.

– Nie stawiaj mebli ani ludzi obok miejsca, w którym zainstalowany jest

wentylator

, ponieważ mogą oni zakłócać jego pracę.

Wentylacja

musi być zrównoważona pomiędzy obszarami wlotu i wylotu powietrza zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku; w przeciwnym razie wystąpi nadmierna różnica ciśnień, która może spowodować uszkodzenie elementów wyposażenia, takich jak podłogi, sufity itp. Może to również sprawić, że hałas spowodowany przepływem wiatru będzie trudny do zignorowania. Instalacja nie powinna również tworzyć przeciągów, które mogłyby przeszkadzać mieszkańcom.

Wentylacji

nie należy instalować w miejscach, w których przepływ powietrza jest utrudniony, w przeciwnym razie straci ona swoją wydajność i stanie się hałaśliwa; należy również utrzymywać otwory wentylacyjne wolne od przeszkód, aby przepływ powietrza mógł odbywać się płynnie.

Podsumowanie:

Jeśli rozważałeś zainstalowanie  systemu wentylacji mechanicznej w swoim nowym mieszkaniu, teraz jest idealny moment. Zajrzyj do naszego sklepu i skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów, którzy pomogą Ci wybrać idealną wentylację dla Twoich potrzeb i budżetu.