Rynek HVAC w Polsce z biegiem lat przechodzi coraz to większe modyfikacje i otwiera się na nowe rozwiązania. Jeszcze 20 lat temu instalacja wentylacji mechanicznej dla przeciętnego Kowalskiego była abstrakcją i przywilejem zarezerwowanym tylko dla dużych deweloperów. Z kolei inwestorom kojarzyła się ona z hałasem, dużym zużyciem prądu i słabym odzyskiem ciepła. To już przeszłość. Obecnie projekty budowlane zarówno powierzchni wielkokubaturowych takich jak kina, sale sprzedażowe czy hale jak i domów jednorodzinnych zakładają poza instalacjami elektrycznymi i wod-kan także zaprojektowanie instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Co zyskujemy dzięki takiemu rozwiązaniu, jakie systemy wentylacyjne nadadzą się do domu, jakie należy zastosować w halach i jak wybrać dobrą centralę wentylacyjną, odpowiednią do naszych potrzeb?
Po co nam wentylacja mechaniczna?
Jeśli chcemy zadbać o mikroklimat budynku w którym przebywamy wentylacja mechaniczna przychodzi z rozwiązaniem. Podstawowym zadaniem wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji jest wymiana powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu zużyte zostaje usunięte, a dostarczone zostaje świeże powietrze z zewnątrz. To jednak dopiero początek pracy całej instalacji. Zanim wszystko czym oddychaliśmy, a zatem: zapachy z kuchni, dwutlenek węgla, wilgoć z łazienki lub pralni opuści nasze cztery ściany trafia na wymiennik ciepła, gdzie przekazuje temperaturę świeżemu powietrzu pobieranemu z zewnątrz. Jest to istotne zwłaszcza w okresie zimowym. Zainstalowanie wentylacji chroni pomieszczenie przed rozwojem wilgoci, pleśni i grzybów i znacząco poprawia higienę i komfort użytkowania naszego biura, czy domu.
Systemy wentylacji w domu-jaki wybrać?
Projektując dom mamy do wyboru dwa rodzaje wentylacji. Pierwszą z nich jest najbardziej podstawowa i najtańsza wentylacja grawitacyjna, polegająca na wybudowaniu kominów. Dzięki różnicy temperatur między powietrzem w budynku, a powietrzem na zewnątrz powstaje ciąg, który powoduje wymianę powietrza. Warto jednak zauważyć, że wentylacja grawitacyjna jest dobrym rozwiązaniem tylko zimą, kiedy to różnica temperatur między powietrzem w budynku a na zewnątrz umożliwia powstanie ciągu kominowego, co na ogół jest niemożliwe latem. Drugim, choć droższym możliwym systemem wentylacyjnym jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Działa ona niezależnie od pór roku, temperatury czy warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Wydawać by się mogło, że wykonanie takiej instalacji odbędzie się kosztem pomieszczeń. Nie jest to prawdą, ponieważ dostępne na rynku przewody w znacznej większości są możliwe do ukrycia w sufitach podwieszanych lub w warstwie izolacji wylewki.
Serce każdego systemu, czyli o centrali wentylacyjnej słów kilka
Mechaniczna wymiana powietrza w budynku nie byłaby możliwa bez centralni wentylacyjnej, nazywanej powszechnie rekuperatorem. Każda taka centrala posiada dwa wentylatory-wentylator nawiewny i wyciągowy. Pierwszy z nich odpowiada za czerpnię powietrza oraz część nawiewną całej instalacji, drugi zaś za wyrzutnię oraz część wyciągową. Ich rolą jest dostarczenie i usunięcie powietrza oraz przetłoczenie go przez wymiennik ciepła.
Wentylacja hal-o czym należy pamiętać?
Jeżeli jesteśmy inwestorami i interesuje nas kwestia wentylacji mechanicznej w budynkach wielkopowierzchniowych takich jak np. hale musimy pamiętać przede wszystkim o dobraniu odpowiedniej centrali. W tego typu obiektach zazwyczaj zastosowanie znajdują duże centrale zlokalizowane na zewnątrz budynku, na dachach czy wydzielonych przestrzeniach. Kolejnym ważnym punktem w projekcie powinny być przewody wentylacyjne o odpowiednio dużych przekrojach. Przewody najczęściej wykonywane są ze stali ocynkowanej-ma to duże znaczenie, bowiem materiał ten jest odporny na korozję, niepalny i wytrzymały.
Kto zaprojektuje i wykona instalację wentylacji mechanicznej?
W większości nowo powstających inwestycji projektowaniem instalacji zajmuje się architekt lub specjalistyczne firmy działające w obszarach wentylacji i klimatyzacji. Projektant zadba o dobranie odpowiedniej centrali, odpowiedniej średnicy przewodów instalacji, a także sporządzi niezbędne do wykonania zaprojektowanego systemu zestawienie materiałów. Elementy instalacji możemy kupić samodzielnie w hurtowni wentylacyjnej lub wraz z wykonawstwem oddać to zadanie firmie.
Hurtownie wentylacyjne, czyli jak nie popełnić błędu przy wyborze dostawcy materiału?
Przy wyborze hurtowni wentylacyjnej z której usług zamierzamy korzystać należy zwrócić uwagę na jakość dostarczanych przez nią materiałów, posiadane certyfikaty higieniczne, deklaracje zgodności czy wiedzę zatrudnionych w niej doradców i inżynierów sprzedaży. Na mapie naszego kraju istnieje kilka firm specjalizujących się w zaopatrywaniu dużych inwestorów i klientów indywidualnych w materiały niezbędne do wykonania całego systemu wentylacji mechanicznej, zarówno dla budownictwa jednorodzinnego jak i wielkokubaturowego. Liderem zaopatrzenia branży HVAC w Polsce północnej jest Toruń, na terenie którego działa jedna z najlepiej wyposażonych hurtowni wentylacyjnych – zapraszamy do kontakt z naszą Hurtownią Klima-Hurt.