Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to bardzo niezbędny element nowoczesnych restauracji, kawiarni, supermarketów, centrów biurowych, a nawet prywatnych domów, mieszkań. Ale jednocześnie jest bardzo energochłonny.
Przykład. Dysponujesz restauracją o powierzchni 100 m2 a wydajność systemu wentylacji nawiewnej to 3000 m3/godz. W celu podgrzania powietrza zewnętrznego (o temperaturze -15°C) do temperatury pokojowej (+20°C) w okresie zimowym konieczne jest wydatkowanie ok. 35 kW/godz. energii cieplnej lub elektrycznej przy ogrzewaniu restauracji wymaga gdzieś 9-12 kWh ciepła. Jak widać, zużycie ciepła do ogrzewania powietrza nawiewanego jest bardzo wysokie! Warto również zauważyć, że w miejscu z wywiewem wyrzucamy również zawarte w nim ciepło na ulicę.
W przypadku zastosowania wymienników ciepła możliwe jest przejęcie części ciepła z powietrza wywiewanego i przekazanie go do powietrza nawiewanego, przez co na jego ogrzanie zużywa się mniej ciepła.
Przenoszenie ciepła z powietrza wywiewanego do nawiewanego odbywa się za pomocą rekuperatora ciepła. Istnieją różne rodzaje rekuperatorów:
– przepływ krzyżowy (laminarny);
– obrotowy;
– rekuperatory z pośrednim nośnikiem ciepła;
– komora;
– rury cieplne.
Porozmawiajmy o dwóch najczęściej używanych rekuperatorach – płytowym i obrotowym.
Rekuperator płytowy wykonany jest z płyt aluminiowych, które tworzą system kanałów dla dwóch strumieni powietrza. W wymienniku ciepła następuje wymiana ciepła między tymi starannie oddzielonymi strumieniami w różnych temperaturach. Powietrze wywiewane z pomieszczenia przepływa w co drugim kanale pomiędzy płytami wymiennika ciepła ogrzewając je. Powietrze nawiewane przepływa przez pozostałe kanały wymiennika ciepła pochłaniając ciepło ogrzewanych płyt.
Dzięki turbulentnemu przepływowi powietrza w kanałach wymiennika ciepła uzyskuje się wysoką sprawność odzysku ciepła przy stosunkowo niskich oporach hydraulicznych.
Ze względu na możliwość kondensacji wilgoci z usuwanego powietrza, za wymiennikiem zainstalowany jest łapacz kropel z tacą ociekową i odprowadzeniem skroplin przez syfon.
Aby zapobiec oblodzeniu zimą, na wymienniku ciepła zainstalowany jest termostat, który kontroluje położenie zaworu obejściowego (linia obejściowa).
Płytowe wymienniki ciepła są w stanie odzyskać 50-70% ciepła. Powietrze nawiewane i wywiewane w tego typu rekuperatorach nie miesza się w żaden sposób.
Rekuperator z wymiennikiem obrotowym w systemie wentylacji z odzyskiem ciepła
Rekuperator obrotowy to obrotowy wymiennik ciepła, w którym wymiana ciepła następuje w wyniku akumulacji ciepła przez obrotową „dyszę” regeneracyjną.
Opakowanie to stalowa blacha falista zwijana tak, że powstają kanały powietrzne. Wykonany w kształcie koła, napędzany jest silnikiem.
Powietrze wylotowe o wysokiej temperaturze przepływa przez dyszę ogrzewając ją. Obracając się, dysza znajduje się w strumieniu zimnego powietrza nawiewanego, gdzie ciepło jest przekazywane z dyszy do powietrza nawiewanego.
Obrotowe wymienniki ciepła mają najwyższą sprawność odzysku ciepła 70-90%. Jednak ich główną wadą jest występowanie wzajemnego przelewania się strumieni powietrza (choć w niewielkiej ilości), co czyni je nieprzydatnymi tam, gdzie wymagane jest całkowite oddzielenie powietrza nawiewanego i wywiewanego.
Jak widać, można znacznie zmniejszyć zużycie energii w budynku, stosując rekuperatory w wentylacji z odzyskiem ciepła. Ale jest tutaj jeden ważny punkt. Wartości efektywności wykorzystania są podane jako maksymalne, przy dużej różnicy temperatur (temperatura wewnętrzna + 20 ° C, temperatura ulicy -20 ° C, gdzieś tak). Wraz ze spadkiem różnicy temperatur spada efektywność wykorzystania energii. A przy dodatnich temperaturach mniej niż 20% ciepła jest pobierane z wydmuchiwanego powietrza. Z czego wynika, że roczna sprawność wymienników ciepła jest znacznie mniejsza niż te wartości, które są wskazane w opisie rekuperatorów. Ale nawet biorąc pod uwagę ten fakt, warto korzystać z rekuperatorów, a koszt ich zakupu zwróci się, a może nawet więcej niż jeden raz.