Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylacji budynku?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylacji budynku?

Wentylacja – czyli najważniejsza instalacja w budynku

Zadaniem wentylacji jest dostarczanie tlenu i usuwanie zanieczyszczeń z powietrza wewnątrz budynku. Instalacja wentylacyjna jest jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji, ponieważ powietrza potrzebujemy cały czas. Wentylacja jest więc tak samo niezbędna dla budynku, jak tlen dla człowieka. Należy pamiętać, że liczy się również jakość powietrza, którym oddychamy, więc na wentylacji nie warto oszczędzać. 

Prawidłowa wentylacja budynku – jak powinna działać?

 • miejscami, w których należy umieścić wyciąg powietrza usuwanego z budynku powinny być: kuchnia, łazienka, toaleta, oraz wszystkie pomieszczenia bez okien;
 • wszystkie pokoje powinny mieć doprowadzane świeże powietrze zewnętrzne. Powietrze doprowadzane musi być równe powietrzu usuwanemu, jeśli chodzi o ilość.
 • Niezbędnym elementem każdej prawidłowo zaplanowanej wentylacji budynku powinny być szczelne okna, które będą chroniły przed wilgocią.
 • drzwi wewnętrzne budynku powinny zapewniać przepływ powietrza również, gdy są zamknięte
 • materiałem z którego są wykonane przewody wentylacyjne powinny być sztywne, szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne rury, o jak największej średnicy. Należy je zabezpieczyć przed przenoszeniem drgań instalacji na konstrukcję budynku, a liczba ich rozgałęzień powinna być jak najmniejsza.
 • w projekcie należy pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu urządzeń wentylacyjnych, aby uchronić się przed hałasem;
 • kiedy prace instalacyjne dobiegną końca, należy zmierzyć wydajność wszystkich elementów wywiewnych oraz porównać te wyniki z założeniami projektowymi.

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie działa

Wentylacja grawitacyjna opiera się na założeniu, że świeże powietrze zewnętrzne napływa do pomieszczeń, a następnie jest z nich usuwane kanałami wentylacyjnymi za pomocą podciśnienia. Warunków do prawidłowego działania takiego rozwiązania jest bardzo dużo i każdy z nich musi zostać spełniony, niestety zazwyczaj są tam pewne niedoskonałości, przez które cały system zawodzi. Prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Instalacja bardzo słabo radzi sobie przy temperaturach powietrza powyżej 12°C, więc de facto jest bezużyteczna wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna. Wentylacja grawitacyjna jest powszechnie uważana za mało efektywne i nieekologiczne rozwiązanie wentylacji budynków i nie jest rekomendowana przez specjalistów. 

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rekuperacja jest systemem, który dostarcza świeże powietrze z zewnątrz, usuwa brudne powietrze z domu oraz jednocześnie odzyskuje część ciepła i ogrzewa nim czyste powietrze, wpływające z zewnątrz do budynku. W nowym budownictwie rekuperacja jest standardową formą wentylacji, jest również polecana przez specjalistów.

Montaż rekuperacji

W odpowiednich przestrzeniach budynku tworzy się siatkę kanałów wentylacyjnych, które transportują powietrze. Są dwa rodzaje kanałów: nawiewne i wywiewne. Kanały nawiewne wprowadzają czyste powietrze do pomieszczeń typu sypialnia, a kanały wywiewne usuwają zanieczyszczone powietrze z kuchni czy toalety. Za odpowiednią pracę kanałów wentylacyjnych odpowiadają wentylatory.

Plusy instalacji rekuperacji mechanicznej

 • jest ona ekologiczna,
 • przy właściwym podłączeniu jest niezawodna;
 • nie jest zależna od czynników, które mogłyby zakłócać jej pracę np. pogoda;
 • stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne w porównaniu z instalacją grawitacyjną;
 • pełna kontrola nad instalacją
 • brak zanieczyszczeń z zewnątrz

Ceny rekuperacji

Cena wentylacji rekuperacyjnej zależy m.in. od powierzchni budynku, mocy centrali wentylacyjnej czy jakości rekuperatora. Na końcowy efekt składa się w tym przypadku wiele czynników, a sam montaż instalacji ma wiele etapów. Szacunkowy koszt takiej inwestycji wynosi około 15 – 30 tysięcy złotych, a ostateczna cena jest zależna od podanych czynników.

Podsumowanie

A więc czy warto? Odpowiedź jest bardzo prosta i jest oczywiście pozytywna. Jest to inwestycja na długie lata, a system jest niezawodny. Budując dom, wentylacja rekuperacyjna w obecnych czasach jest nieodzowna.