Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Innowacyjny system rekuperacji z odzyskiem ciepła

Coraz częściej spotykamy się ze słowami rekuperacja czy wentylacja mechaniczna. Z pozoru wiemy o co chodzi w tych nowych pojęciach ale czy na pewno? Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, która pozwala odzyskiwać ciepło z ogrzanego powietrza. Ruch powietrza, wytwarzany za pomocą rekuperatora, który kontroluje ruch nawiewanego oraz wyprowadzanego z pomieszczeń powietrza. Dzięki rekuperatorowi, z nagrzanego powietrza, w którym znajdują się zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla odzyskuje się ciepło i ciepłem tym ponownie ogrzewa pomieszczenie. Jednocześnie rekuperator dostarcza świeże powietrze z zewnątrz. Obieg powietrza stworzony przez rekuperator gwarantuje utrzymanie ciepła z możliwością pozyskania nowego, świeżego powietrza. Spadają koszty ogrzewania, zatrzymujemy zimą smogowe powietrze za oknem, nie mamy pyłków, kurzy na wiosnę, nie ma obowiązku wietrzenia pomieszczeń. 

O tym co może rekuperator już wstępnie wiemy. Teraz o tym jak jest zbudowany. Urządzenie posiada 4 króćce, służące do podłączenia 4 kanałów wentylacyjnych. Do kanałów należą:

– czerpnia

– wyrzutnia

– nawiew do pomieszczeń

– wyciąg z pomieszczeń

– przewody wentylacyjne.

Dzięki kanałowi czerpnia do rekuperatora doprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz, wyrzutnia to kanał, przez który powietrze z rekuperatora jest odprowadzane na zewnątrz, przez nawiew do pomieszczeń rekuperator dostarcza nagrzane i oczyszczone powietrze i na koniec 4 kanał: wyciąg z pomieszczeń. To za jego pośrednictwem zużyte, zabrudzone dwutlenkiem węgla powietrze jest odprowadzane do rekuperatora. Wszystkie wymienione kanały mogą zostać rozgałęzione na kanały wywiewne lub nawiewne. 

Przed wykonaniem instalacji sporządza się bilans powietrza wentylacyjnego, rozmieszczenie anemostatów nawiewnych i wywiewnych, rozprowadzenie tras kanałów wentylacyjnych, dobór centrali wentylacyjnej, rozmieszczenie skrzynek rozdzielczych. Te wszystkie dane tworzą dopiero projekt. Każda centrala wentylacyjna składa się z następujących elementów: wentylatorów, filtrów powietrza, nagrzewnic powietrza. Każdy projekt kompetentnie wykonany zawiera opis techniczny, rysunki rozprowadzenia instalacji, średnice kanałów wentylacyjnych, elementów nawiewnych i zwiewnych, parametry centrali wentylacyjnej oraz ich rozmieszczenie. 

Zalety rekuperacji: 

  • może latem współpracować z klimatyzacją
  • kontrola automatyczna ilości powietrza zarówno nawiewanego jak i wywiewanego
  • komfortowy system pracy, bez hałasu i odgłosów z otwartych okien
  • brak wilgoci w pomieszczeniach, szczególnie chodzi o łazienki lub kuchnie
  • automatyczne usuwanie nieprzyjemnych zapachów z toalet 
  • wentylacja kuchni podczas gotowania
  • eliminacja kurzu i roztoczy przez rekuperator 
  • zapewnienie szybkiego suszenia powierzchni np.: blaty, podłogi, ściany.

Rekuperator naprawdę się opłaca. Wentylacja mechaniczna, jak każda inna instalacja musi kosztować, ale w obecnych czasach nie są to już astronomiczne sumy, a podejmując decyzję o zakupie i montażu rekuperacji na etapie budowy domu można naprawdę sporo zaoszczędzić. Co istotne, istnieje możliwość wykonania instalacji rekuperacji i wentylacji w wybudowanym już, starym domu niemniej warunkiem koniecznym jest uszczelnienie budynku, w tym ścian i stolarki okiennej.  Koszt rekuperacji może wydawać się duży, jednak jest to inwestycja długofalowa, podnosząca komfort życia, wpływająca na zdrowie osób z niej korzystających. Zyski są też wymierne kwotowo. Pierwszym zyskiem jest oszczędność na ogrzewaniu w wysokości minimum 30%. W zależności od jakości zabezpieczenia budynku oraz od użytych materiałów do rekuperacji zysk ten może sięgać nawet 60%. Po przejściu powietrza przez rekuperator wystarczy podgrzać powietrze o 4-6 stopni, aby uzyskać temperaturę pomieszczenia. Rekuperacja to nie tylko komfort w pomieszczeniach, ale również realne oszczędności na ogrzewaniu zimą. Rekuperator potrafi odzyskać – w zależności od modelu – do 95% energii cieplnej lub do 127% energii całkowitej przy wymiennikach z odzyskiem wilgoci. Dlatego też wentylacja z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej popularna. A jej szeroki wachlarz zalet przemawia za wyborem innowacyjnego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła.