Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Nowoczesny system rekuperacji z odzyskiem ciepła

Nowoczesny system rekuperacji z odzyskiem ciepła

Jakość powietrza jest ważna w każdym domu. Ma to bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie i codzienne samopoczucie. Najlepszym sposobem na uzyskanie świeżego i czystego powietrza jest montaż systemu rekuperacji. Pozwala połączyć skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z procesem odzyskiwania energii.

Stały dostęp do świeżego powietrza

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna połączona z odzyskiem ciepła. Gwarantuje dostarczanie świeżego powietrza napływającego z zewnątrz. Jednocześnie następuje filtrowanie powietrza wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu pozbywamy się nieczystości, w tym pyłu i smogu, a także wysokiej zawartości dwutlenku węgla. Może być to wykonywane przez cały rok, niezależnie od rodzaju pomieszczeń w domu. W tym czasie niepotrzebna jest wentylacja grawitacyjna i nie trzeba otwierać okien. Dlatego nie dochodzi do zbędnych strat energii.

Budowa systemu rekuperacji

Do wykonania systemu rekuperacji potrzebny jest szereg elementów, które trzeba dostosować do indywidualnych cech budynku. Głównym elementem jest rekuperator, który pozwala na zachowanie ciepła z powietrza i przekazanie energii. Dystrybucja powietrza do poszczególnych pomieszczeń jest możliwa za pomocą rur prowadzonych w przewodach wentylacyjnych. Zazwyczaj są wykonane z blachy ocynkowanej lub z tworzywa sztucznego.

Przed rekuperatorem montowana jest nagrzewnica wstępna. Ma ona za zadanie chronić rekuperator przed negatywnym działaniem niskich temperatur i zapobiegać powstawaniu lodu. Bardzo ważnym elementem systemu rekuperacji są także czujniki wilgotności i dwutlenku węgla. Ten pierwszy pozwala na dostosowanie parametrów pracy do bieżących warunków. Czujnik dwutlenku węgla stale mierzy stężenie tego związku chemicznego w pomieszczeniach. Jeżeli stężenie rośnie, czujnik powoduje automatyczne zwiększenie wietrzenia, aby wyeliminować szkodliwy wpływ dla zdrowia ludzi.

Urządzeniem mierzącym objętość powietrza jest anemometr. Jest on konieczny, aby uniknąć nieprawidłowego ciśnienia w domu. Natomiast na zakończeniu przewodu wentylacyjnego montowany jest anemostat. Zwykle jest zlokalizowany na ścianie lub w suficie. Jest on odpowiedzialny za nawiewanie świeżego powietrza lub wywiewanie zanieczyszczeń z pomieszczeń. Wszystkie elementy systemu rekuperacji muszą być dobrane w taki sposób, aby instalacja mogła działać bez zakłóceń przez całą dobę. Może to przynieść wiele korzyści podczas eksploatacji budynku.

Oszczędności związane z ogrzewaniem

Wentylacja mechaniczna pozwala na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania. Wykorzystanie rekuperatorów w wielu przypadkach powoduje zmniejszenie wysokości rachunków nawet o połowę w stosunku do domu z wentylacją grawitacyjną. Jest to związane z faktem, że wymiennik ciepła przekazuje energię z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Pozwala to zachować mniejsze zapotrzebowanie na energię w całym domu.

Regulacja ilości powietrza

System rekuperacji umożliwia kontrolę ilości powietrza, jakie ma być wymieniane. Użytkownik może kontrolować ten parametr, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Nie musimy zwracać uwagę na wiatr lub ciśnienie — do domu będzie dostarczana wciąż taka sama ilość powietrza.

W razie potrzeby można zwiększyć lub zmniejszyć intensywność przewietrzania. Może być to korzystne, na przykład, w sytuacji wizyty większej grupy gości lub podczas nieobecności domowników. W tym celu należy skorzystać ze sterownika rekuperatora, który jest montowany w formie wygodnego panelu z przyciskami lub ekranu dotykowego. W wielu przypadkach podczas sterowania wentylacją można również skorzystać ze smartfona i specjalnej aplikacji.

Niespotykany komfort w całym domu

Rekuperacja powietrza oznacza też bardzo wysoki komfort w domu, który nie jest możliwy do uzyskania przy wykorzystaniu tradycyjnych systemów wentylacji. Nie ma potrzeby przewietrzania pomieszczeń, a więc domownicy nie są narażeni na przeciągi. Okna nie muszą być otwierane w miesiącach wiosennych i letnich, a więc nie wpuszczamy do domu much, ani komarów.

W budynku obniża się wilgotność powietrza, co skutkuje znacznym zmniejszeniem ryzyka powstawania grzybów i pleśni. W łazienkach lustra nie ulegają zaparowaniu, a podczas przygotowywania aromatycznych potraw w kuchni nie są odczuwalne intensywne zapachy. Wentylacja mechaniczna pozwala w pełni panować nad klimatem i zapachami w domu.

Pobieranie energii z gruntu

Rekuperacja pozwala korzystać z energii z gruntu. Trzeba w tym celu zamontować odpowiedni rodzaj wymiennika ciepła, a później powietrze napływające do rekuperatora jest wstępnie ochłodzone lub podgrzane. Zależy to od aktualnej pory roku. Jest to doskonałe rozwiązanie umożliwiające zwiększenie efektywności systemu wentylacji przy bardzo wysokich lub przeciwnie — bardzo niskich temperaturach otoczenia domu.

W związku z tym budynek ma niższe zapotrzebowanie na ciepło i można to uwzględnić już na etapie planowania systemu grzewczego. Ma to bezpośredni związek z doborem urządzeń, ich mocy, a także rozmiaru i lokalizacji grzejników. Szczególnie duże oszczędności można uzyskać podczas montażu pomp ciepła. Przy określaniu zapotrzebowania na energię brane są pod uwagę temperatury w pomieszczeniach, ilość powietrza i temperatura powietrza nawiewanego, która w przypadku działania rekuperacji będzie naturalnie wyższa. 

Szeroki wybór produktów

Wszystkie elementy niezbędne do budowy systemu rekuperacji można znaleźć w specjalistycznej hurtowni. Wybór produktów jest bardzo szeroki i pozwala dostosować ich parametry do każdego projektu oraz rozmiaru domu. Ceny rekuperacji zależą od wielu czynników, w tym jakości wykorzystanych materiałów i urządzeń. Nie należy oszczędzać, bo jest to inwestycja w zdrowie domowników. Do kosztów instalacji trzeba jednak dodać cenę przeglądu serwisowego, który należy wykonywać raz w roku oraz koszt wymiany filtrów w rekuperatorze powietrza.

Odpowiednio zaplanowany i wykonany system rekuperacji będzie zapewniał czyste powietrze w budynku, a jego działanie nie będzie przeszkadzało w wykonywaniu codziennych czynności. Wentylatory muszą stale pracować, jeśli jednak wybierzemy urządzenia charakteryzujące się cichą pracą i wytłumimy kanały wentylacyjne, hałas będzie niesłyszalny nawet w nocy. Będzie to komfortowy system pozwalający na pełną kontrolę jakości powietrza i temperatury w całym domu.