Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

System rekuperacji – z jakich elementów jest zbudowany system rekuperacji

Czy wiesz, że odpowiednio zaprojektowany system rekuperacji skutkuje dużą oszczędnością w kosztach ogrzewania? Ponadto rekuperacja poprawia komfort życia mieszkańców. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się z jakich elementów składa się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. 

Z czego składa się system rekuperacji?

  • Czerpnia

Zadaniem czerpni jest zasysanie czystego, świeżego powietrza z zewnątrz. Czerpnia jest zbudowana z kratki zewnętrznej, skrzynki rozprężnej raz kołnierza, aby podłączyć kanał. Gdzie najlepiej podłączyć czerpnie? Według wielu ekspertów czerpnie najlepiej połączyć na zewnętrznej ścianie budynku, od strony nawietrznej. Takie umiejscowienie da możliwość do wytworzenia się nadciśnienia nawiewu względem wywiewu. Jest to bardzo korzystne wtedy gdy urządzenie ulegnie awarii i przestanie pracować. Pamiętaj, że czerpnia musi znajdować się daleko od okien. Czerpnie należy utrzymywać w czystości, w związku z tym nie należy stosować siatek ochronnych w kratkach.

  • Wyrzutnia

Zadaniem wyrzutni jest usuwanie zużytego powietrza na zewnątrz. Jej budowa przypomina budowę czerpni, a jej umiejscowienie, tak jak w przypadku czerpni, powinno mieścić się na zewnętrznej ścianie budynku. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić czy wywiewane przez wyrzutnie powietrze nie zawiera nieprzyjemnych zapachów bądź szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Warto nadmienić, że przeciwległa ściana sąsiedniego budynku musi znajdować się minimum 10 metrów od wyrzutni. Natomiast okna, które znajdują się na tej samej ścianie powinny być oddalone od wyrzutni minimum 3 metry. Jeżeli i czerpnia i wyrzutnia są umiejscowione na tej samej ścianie muszą być od siebie oddalone o minimum 1,5 metra. Wyrzutnia, z uwagi na hałas jaki generuje, nie powinna być umiejscowiona niedaleko okien do sypialni. 

  • Centrala wentylacyjna

Rekuperatory i centrala wentylacyjna – to właśnie ich dobór ma kluczowe znaczenie dla optymalnego działania całego systemu. Hurtownia rekuperacja oferuje szereg produktów, niemniej jednak projektant i inwestor powinni brać pod uwagę następujące czynniki:

  1. jaki jest ciężar urządzenia
  2. hałas, który wytwarza centrala
  3. w związku z tym, że urządzenie pracuje 24/7 należy sprawdzić jego zużycie prądu
  4. wykresy sprawności wymiennika ciepła – dzięki nim można sprawdzić jaki jest poziom odzysku ciepła
  5. czy wentylatory są niezawodne
  6. z uwagi na to, że filtry do centrali należy wymieniać co dwa do pięciu miesięcy, należy sprawdzić jakie są ceny do konkretnego urządzenia

Tak naprawdę centrala wentylacyjna, która pracuje w zamieszkiwanym domu, powinna mieć bardzo prostą konstrukcję, a zarazem dobre parametry techniczne. Należy ustawić ją na prostym i stabilnym podłożu, najlepszym miejscem do tego jest piwnica, pomieszczenie gospodarcze lub poddasze. Centrala wentylacyjna tak samo jak wyrzutnia generuje dość spory hałas, w związku z tym pamiętaj, aby umiejscowić ją z dala od sypialni. To urządzenie jest podłączone do sieci 230V przez gniazdko jednofazowe z uziemieniem. Koniecznie trzeba je podłączyć do sieci kanalizacyjnej bądź do zbiornika odpływu skroplin. W przypadku podłączenia centrali wentylacyjnej należy wziąć pod uwagę fakt, że ilość wydzielanego kondensatu bywa duża. 

  • Anemostaty

Dzięki nawiewnym anemostatom umożliwione jest sterowanie ilością nawiewanego powietrza. Natomiast anemostaty wywiewne pozwalają nam w sposób precyzyjny ustalić ilość nawiewanego lub wywiewanego powietrza. Nawiewniki należy zamontować na suficie w chociażby sypialni bądź salonie, ze względu na to, że jest w tych miejscach napływa świeżego powietrza. Pamiętaj jednak, aby nie stosować nawiewników w korytarzu ani w wiatrołapie. Z kolei wywiewniki trzeba montować po jednym w toalecie, garderobie lub w przedpokoju. W kuchni należy zamontować po dwa wywiewniki, jeden z nich musi być zakończony kratką, a drugi musi być podłączony do kuchennego okapu. Pamiętaj jednak, że okap kuchenny powinien być podłączony tylko gdy jest wyposażony w filtr przeciwtłuszczowy, w innym wypadku może się to skończyć trwałymi zabrudzeniami instalacji.

Pomimo tego, że ceny rekuperacji są wyższe niż zwykłej wentylacji – koszty jakie dzięki niej oszczędzimy na ogrzewaniu zdecydowanie to nam zrekompensują.