Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Co to jest rekuperacja?

Każdy budynek powinien być dobrze wentylowany, by przebywanie w nim na co dzień było komfortowe i bezpieczne. Poza tradycyjnym wietrzeniem poprzez otwieranie okien i wykorzystywanie pracy komina, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego systemu wentylacyjnego w domu. Urządzeniem bardzo dobrze sprawdzającym się w takim procesie wymiany powietrza jest rekuperator, który warto zamieścić w każdym obiekcie użytkowanym przez ludzi.

System wentylacyjny z rekuperatorem

Rekuperator to swoista centrala wentylacyjna z funkcją odzysku ciepła. Stanowi kluczowy element całego systemu wymiany powietrza. Zasadniczo można spotkać trzy rodzaje rekuperatorów:

  1. Rekuperator płytowy – występuje w wersji krzyżowej lub przeciwprądowej. Modele płytowe są najczęściej wybierane do domów jednorodzinnych. Są przystępne cenowo i wyróżnia je stosunkowo prosta konstrukcja.
  2. Rekuperator z tzw. czynnikiem pośrednim – urządzenie pracuje z wykorzystaniem freonu lub glikolu. Jest najczęściej stosowane w obiektach, gdzie niezbędne jest nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie pomieszczeń.
  3. Rekuperator z wymiennikami obrotowymi – ten model cechuje ruchome wypełnienie. Podczas pracy urządzenia, silniki elektryczne napędzają wirnik z regeneratorem.

Aby cały proces wentylacyjny był efektowny, rekuperator musi współpracować ze specjalnymi przewodami wentylacyjnymi, które transportują powietrze w ramach pracy całego systemu. Zazwyczaj zrobione są ze stali i występują w czterech podstawowych wersjach:

  • Przewód wyrzutowy – mieści się między rekuperatorem i wyrzutnią, najczęściej mocowaną w dachu bądź ścianie. Jego celem jest wydalenie na zewnątrz powietrza, z którego odzyskano energię.
  • Przewód czerpny – służy połączeniu czerpni z rekuperatorem. Jego zadaniem jest wprowadzenie powietrza z zewnątrz do rekuperatora, gdzie czeka go obróbka termiczna i jakościowa.
  • Przewody wywiewne – ich celem jest łączenie elementów wywiewnych pomieszczeń z rekuperatorem. Dzięki temu mogą przenosić wilgotne i zanieczyszczone powietrze.
  • Przewody nawiewne – służą łączeniu rekuperatora z częściami nawiewnymi wewnątrz budynku i przenoszą powietrze po jego obróbce w urządzeniu.

Na czym polega rekuperacja powietrza?

Rekuperacja to w zasadzie wentylacja mechaniczna. Dzięki procesom rekuperacyjnym możliwe jest odzyskanie części ciepła wytwarzanego w czasie ogrzewania powietrza. Rekuperacja ingeruje w standardowy schemat naturalnej wymiany powietrza w pomieszczeniach, który głównie polega na ciągu kominowym oraz tradycyjnym otwieraniu okien. Urządzenie natomiast samo wprawia w ruch powietrze, by je odpowiednio przetworzyć.

Co więcej, system rekuperacji pozwala na kontrolę stanu powietrza pod względem jakościowym. Maszyna wyłapuje zarówno powietrze wprowadzane, jak i wyprowadzane z obiektu. Przede wszystkim oczyszcza ogrzewane powietrze i odzyskuje jego część. Następnie miesza je z powietrzem sprowadzonym z zewnątrz oraz wpuszcza całość do budynku. Odzyskane powietrze dodatkowo wykorzystuje się ponownie do ogrzewania.

Rekuperator powietrza pozwala zatem też na utrzymanie czystości atmosfery panującej w domu. Ponadto przyczynia się do redukcji utraty ciepła, dzięki czemu można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Urządzenie również pomaga pozbyć się kurzu i wielu alergenów. Zapewnia dostęp do świeżego powietrza również podczas całkowicie zamkniętych okien. System rekuperacji dba też o utrzymanie właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniach.

Funkcjonalność rekuperatorów sprawia, że szczególnie przydatne są zimą, kiedy niskie temperatury nie pozwalają na częste wietrzenie pomieszczeń. Co więcej, o tej porze roku powietrze jest też zwykle bardzo zanieczyszczone, a otwieranie okien grozi wpuszczeniem do domu trującego smogu. Wówczas pomoc rekuperatora jest nieoceniona, a przyrząd ten pomaga zadbać o układ oddechowy domowników.

Gdzie można kupić rekuperator?

Aby wentylacja mechaniczna była sprawna i spełniała swoją funkcję przez długi czas, warto kupić sprzęt w sprawdzonym sklepie, oferującym tylko produkty wysokiej jakości. Wiarygodny sprzedawca będzie oferował jedynie rekuperatory od dobrych producentów, którzy udzielają odpowiedniej gwarancji jakościowej. Ważne jest też, by możliwy był szybki dostęp do autoryzowanego serwisu, w razie jakiejkolwiek awarii sprzętu.

Należy jednocześnie pamiętać, że równie ważny, co jakość produktu, jest sam jego montaż. Tylko bezbłędne zamocowanie wszystkich elementów zagwarantuje sprawność całego systemu wentylacyjnego. Koszty montażu rekuperacji zależą zwykle od usługodawcy, jednak warto mieć na uwadze, że wiele modeli można samodzielnie przytwierdzić w budynku. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić, a jedynym nakładem finansowym pozostanie zakup urządzenia.

Ceny rekuperatora są różne, zależą między innymi od producenta, konkretnego modelu urządzenia czy jego właściwości. Niektóre rodzaje są bardziej przystępne cenowo, innych ceny sięgają kilku tysięcy złotych. Kierując się wyborem takiego sprzętu warto sprawdzić ofertę sprawdzonej hurtowni, gdzie ceny produktu będą niższe niż w zwykłym sklepie, a rekuperatory pozostaną tak samo jakościowe.