Rekuperacja – Czyste Powietrze Cały Rok.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, która pozwala na odzyskiwanie ciepła. Zamontowanie rekuperacji powietrza pozwala na osiągnięcie wielu korzyści, spośród których można wymienić oszczędzanie energii oraz cyrkulację powietrza wewnątrz domu, bez konieczności otwierania okien. Rekuperacja ułatwia codzienne funkcjonowanie oraz podnosi jakość powietrza w mieszkaniu. W poniższym artykule przedstawimy Państwu zalety, wynikające z montażu rekuperacji mechanicznej. Zapraszamy do zapoznania się z treścią naszego opracowania. 

W jaki sposób działa rekuperacja mechaniczna?

Centralnym elementem rekuperacji mechanicznej jest rekuperator powietrza, który zawiera wymienniki służące do odzyskiwania ciepła. Jego zadaniem jest wyciąganie powietrza w dwóch kierunkach, w tym samym czasie. Pierwszym strumieniem jest zimne i czyste powietrze, które zaciągane jest z zewnątrz do wnętrza budynku. Drugi strumień odprowadza ciepłe, brudne i zużyte powietrze z wewnątrz budynku na zewnątrz.

Najważniejszym momentem jest spotkanie się tych dwóch strumieni powietrza oraz doprowadzenie do wymiany ciepła. Proces ten zachodzi jednak bez mieszania się strumieni, które płyną swoimi kanalikami. W ten sposób ciepłe powietrze z pomieszczeń zostawia swoje ciepło w rekuperatorze powietrza. Ciepło to zostaje następnie przekierowane do zimnego i czystego powietrza z zewnątrz, które kanałami wentylacyjnymi rozprowadzane jest po mieszkaniu. 

Jakie korzyści wiążą się z montażem rekuperacji?

System rekuperacji mechanicznej pozwala na osiągnięcie wielu korzyści. Nadrzędną zaletą tego systemu jest darmowe ocieplanie wnętrz pomieszczeń, które pozwala także na zaoszczędzenie sporych nakładów energii. Darmowe ogrzewanie to także mniejsze koszty standardowego ogrzewania oraz zmniejszenie obowiązków z tym związanych. Oczywiście nie można w takim zestawieniu pominąć kosztu zakupu oraz użytkowania rekuperacji powietrza.

Kolejną zaletą rekuperacji mechanicznej jest filtrowanie powietrza oraz oczyszczanie go z szkodliwych elementów, takich jak: spaliny, smog, alergeny, pyłki, wirusy, bakterie i grzyby. Dzięki rekuperacji możemy uzyskać czyste powietrze z zewnątrz, które nie jest w żaden sposób zanieczyszczone. System ten nie przepuszcza z powietrzem żadnych, nawet najmniejszych ciał obcych. Filtrowanie powietrza bez rekuperacji wiąże się z koniecznością otwierania okien, co nie chroni nas przed przedostawaniem się do pomieszczeń niepożądanych pyłów i drobnoustrojów. 

Rekuperacja odprowadza także powietrze z wnętrza budynku na zewnątrz. Proces ten pozwala na wyprowadzenie z pomieszczeń brudnego powietrza, zawierającego pyłki, kurz i roztocza. Czynniki te pogarszają jakość powietrza oraz przedostają się z nim przez nasze drogi oddechowe do wnętrza organizmu. Wdychanie takiego powietrza jest niezdrowe oraz może być przyczyną wielu schorzeń tego układu. Rekuperacja powietrza ze względu na te cechy polecana jest szczególnie osobom chorującym na alergie, astmę oraz posiadającym w domu małe dzieci. 

Czy rekuperacja powietrza ogrzewa wszystkie pomieszczenia jednakowo? – pozostałe korzyści systemu.

System rekuperacji mechanicznej pozwala na dostosowanie poziomu wietrzenia do konkretnych pomieszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest wietrzenie wielu pokoi z różnym natężeniem mocy. Jedno pomieszczenie może być wietrzone mocniej, a inne z użyciem mniejszego nakładu energii. Do pozostałych korzyści, które pozwala osiągnąć montaż rekuperacji warto zaliczyć wyeliminowanie hałasów, które przedostają się do pomieszczeń wraz z otwarciem okna. Zamknięte okna sprawią, że do wnętrza nie przedostaną się także żadne insekty, takie jak: komary czy muchy. 

Rekuperacja powietrza sprawia, że w pomieszczeniach całkowicie znika wilgoć, a nowe pleśnie i grzyby nie gromadzą się. Filtrowanie powietrza pozwala także na szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów z kuchni i łazienki, a także na szybsze schnięcia prania i podłóg po myciu. Do zalet rekuperacji powietrza natury czysto technicznej warto zaliczyć:

  • możliwość rozbudowania instalacji rekuperacji mechanicznej o dodatkowe funkcje,
  • możliwość podłączenia rekuperacji do inteligentnego domu,
  • możliwość całkowitego zautomatyzowania rekuperacji przy wykorzystaniu czujników wilgoci i CO2.

Rekuperacja Toruń – jak wygląda montaż rekuperacji? jakie są ceny rekuperacji?

Decydując się na montaż tego systemu mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej należy wybrać doświadczoną hurtownię rekuperacji, która posiada w swojej ofercie szeroki asortyment produktów oraz profesjonalny zespół. Montaż rekuperacji musi być wykonany z dbałością o każdy szczegół, tak by instalacja nie była słyszalna dla domowników. Dobrze zamontowana rekuperacja powinna posiadać następujące cechy: cicha praca, skuteczność, wydajność, energooszczędność, estetyczny wygląd oraz trwałość.

Serwis rekuperacji powinno cechować także profesjonalne doradztwo, uwzględniające kompleksową wycenę projektu oraz dobór najlepszych rozwiązań. Jakie są ceny rekuperacji? Prawidłowo wykonana rekuperacja powietrza to w większości przypadków koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Koszt ten szybko się zwraca ze względu na niskie opłaty za ogrzewanie, pod warunkiem wykonania profesjonalnego montażu przez doświadczony serwis rekuperacji.

One thought on “Rekuperacja – Czyste Powietrze Cały Rok.

Comments are closed.