Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Rekuperacja czyli nowoczesna i bezpieczna wentylacja

Jakość powietrza w przestrzeni, w której się przebywa, ma duży wpływ na samopoczucie i zdrowie. Przy obecnym poziomie zanieczyszczeń zwykłe wietrzenie pomieszczeń nie jest wystarczające. Optymalne warunki może zapewnić tylko odpowiednia wentylacja. W osiągnięciu celu, jakim jest wysoka jakość powietrza, pomoże rekuperator powietrza.

Czym jest rekuperacja powietrza?

Ten rodzaj wentylacji mechanicznej działa na zasadzie wymiany powietrza. To, które jest zużyte, zostaje wymienione na świeże powietrze z zewnątrz. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zapewniona jest prawidłowa wentylacja budynku. Warto wiedzieć, że rekuperatory umożliwiają również odzyskiwanie ciepła z wykorzystywanego powietrza, przy jednoczesnym jego oczyszczaniu.

Największe zalety rekuperacji

System rekuperacji doskonale sprawdzi się zarówno w domach, jak i przestrzeniach publicznych. Decydując się na to rozwiązanie, otrzymujemy szereg korzyści. Przede wszystkim rekuperacja gwarantuje dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego w szczelnym, ciepłym domu. Ta wentylacja mechaniczna oprócz wymiany powietrza gwarantuje również jego oczyszczenie z kurzu, cząsteczek smogu, a nawet zapachów, bakterii i wirusów. Utrzymywany jest również stały, optymalny poziom wilgoci, co chroni wnętrza przed powstawaniem grzybów i pleśni. Takie rozwiązanie z pewnością docenią alergicy, którzy są wrażliwi na różnego rodzaju pyłki i alergeny.

Oprócz korzystnego wpływu na zdrowie rekuperatory pozwalają na oszczędzanie. Odzyskiwanie ciepła z wykorzystywanego powietrza skutkuje ograniczeniem kosztów ogrzewania. Ceny rekuperacji zaczynają się już od 7000 zł. Warto pamiętać, że do tej kwoty należy doliczyć koszt montażu. Mimo to, biorąc pod uwagę wysokość późniejszych oszczędności i korzystny wpływ na zdrowie, taka inwestycja szybko się zwróci.

Inną zaletą, którą oferuje rekuperacja powietrza, jest brak konieczności otwierania okien. Osoby przebywające w budynkach blisko ruchliwych miejsc wiedzą, że hałas dobiegający z zewnątrz potrafi utrudnić życie. Nie otwieranie okien to również pewność, że do wnętrza nie dostanie się żaden owad lub insekt. Oczywiście obecność rekuperatora nie przeszkadza w otwieraniu okien i wietrzeniu pomieszczeń w tradycyjny sposób. Jednak biorąc pod uwagę obecną ilość zanieczyszczeń i smogu warto mieć taki wybór.

Istotną kwestią jest fakt, że system rekuperacji podnosi wartość nieruchomości. Zastosowanie tak bezpiecznej, nowoczesnej i ekologicznej wentylacji jest atrakcyjne na rynku nieruchomości.

Co warto wiedzieć o montażu rekuperatora?

Każdy zainteresowany mechaniczną wentylacją pomieszczeń powinien wiedzieć, z czym wiąże się montaż takiego systemu. Szereg zalet powoduje, że trudno o lepszy sposób wentylacji niż rekuperacja. Montaż powinien odbywać się na podstawie wykonanego wcześniej projektu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnych błędów. Odpowiednie urządzenia do takiego systemu oferuje miejsce, jakim jest hurtownia. Rekuperacja to przyszłościowa inwestycja, dlatego niezbędne elementy warto zakupić w sprawdzonych miejscach. Tańszą i wygodniejszą opcją jest zaplanowanie rekuperacji jeszcze na etapie projektowania budynku. Ogranicza to koszty i niedogodności. Oczywiście w gotowej nieruchomości również można zamontować system, jakim jest rekuperacja. Toruń to jedno z wielu miast, gdzie rekuperatory zdecydowanie zyskują na popularności.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Czym właściwie różnią się te dwie możliwości? Wentylacja grawitacyjna to sprawdzony, tradycyjny, ale także przestarzały sposób wentylowania pomieszczeń. Dobrze sprawdzał się wtedy, gdy drewniane okna nie były szczelne. Ta metoda opiera się na systemie kominów, a nie urządzeniach. Wykorzystuje jeden strumień powietrza, który tworzy się dzięki różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku. Natomiast rekuperacja korzysta z dwóch strumieni powietrza wytwarzanych przez urządzenie. W przeciwieństwie do systemu rekuperacji wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie gromadzić ciepła.

Kolejną przewagą wentylacji mechanicznej jest fakt, że oczyszcza ona powietrze. Tradycyjny sposób wentylowania powietrza tego nie zapewnia. Zatem nie chroni osób przebywających w pomieszczeniach przed zanieczyszczeniami i alergenami. Podsumowując, tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie działa tak dobrze, jak wentylacja mechaniczna, jaką jest rekuperacja.