Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Przygotowanie systemu klimatyzacji do zimy

Klimatyzacja w biurze czy domu to znakomite rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że jest prawidłowo serwisowana. A to – wbrew pozorom – warto wykonać nie tylko przed cieplejszym sezonem, ale także przygotowując system do pracy zimą.

Przede wszystkim – klimatyzacja powinna pracować

Zima nie powinna być okresem wyłączenia klimatyzacji, a to z kilku powodów.

  • Nieużywana klimatyzacja pozbawiona jest smarowania – elementy mechaniczne są smarowane aktywnie wyłącznie wtedy, kiedy system działa. To oznacza, że przez zimę mogą wyschnąć całkowicie, a próba uruchomienia systemu na wiosnę zakończy się poważną usterką. Aby tego uniknąć, należy włączać klimatyzację regularnie, a tak naprawdę – najlepiej jej nie wyłączać.
  • Klimatyzacja ma sporą przewagę nad większością tradycyjnych grzejników, a mianowicie zdecydowanie lepiej rozprasza ciepło, ponieważ nagrzane powietrze jest „wypychane”, a nie po prostu unosi się znad grzejnika. To pozwala zachować równomierną temperaturę w całym obiekcie.
  • Klimatyzacja jest elementem odpowiadającym za oczyszczanie, osuszanie i filtrowanie powietrza, więc po jej wyłączeniu jakość powietrza na pewno spadnie. Pytanie tylko, czy będzie to spadek drastyczny, czy jeszcze akceptowalny.

Serwis klimatyzacji przed zimą – co należy wykonać?

Przede wszystkim należy przeprowadzić okresowy przegląd. Nie ważne, że ostatni był sześć miesięcy temu: wzrokowa inspekcja instalacji w poszukiwaniu wycieków i uszkodzeń mechanicznych jest najtańszym sposobem zabezpieczenia się przed poważnymi usterkami, a gdyby coś było nie w porządku, każda hurtownia klimatyzacji będzie w stanie dostarczyć szybko części zamienne.

Po drugie, należy wymienić filtry do klimatyzacji. Nawet jeśli producent zaleca rzadszą wymianę, to warto zmniejszyć interwały serwisowe. Dobre klimatyzatory ceny mają na tyle wysokie, że byłoby nierozsądnie, aby doprowadzić do uszkodzeń tylko ze względu na zapchane filtry. No i oczywiście po ich zmianie powietrze będzie zawsze czystsze.

Czyszczenie i odgrzybianie to kolejny etap prac. Znów – czasem zaleca się wykonanie tych czynności raz w roku, ale często już po paru miesiącach z przewodów klimatyzacyjnych wydobywa się nieprzyjemny zapach, który świadczy o tym, że klimatyzacja Toruń nie działa prawidłowo. Po czyszczeniu oczywiście wymienia się także filtry.

Jeśli klimatyzacja system wymiany na przykład panelu sterującego, to warto zajrzeć, co w ofercie ma dobry klimatyzacja sklep – każdy dostawca części zamiennych będzie miał w sprzedaży także panele, piloty i inne akcesoria. Niby należy je wymieniać na bieżąco, ale wiadomo – łatwiej połączyć to z innymi wydatkami na konserwację.

Klimatyzacja zimą – także do ogrzewania

Od paru lat każda hurtownia klimatyzacji Toruń ma w ofercie również takie modele, które mogą zimą dogrzewać pomieszczenie. Jeśli taki klimatyzator masz w domu lub biurze, to jego prawidłowa konserwacja jest podwójnie ważna, ponieważ zimą wcale nie będzie on pracował na niższych obrotach. Ogrzewanie w pewnym sensie może nawet bardziej obciążać nie tyle sam klimatyzator, ile pewne dodatkowe elementy układu – złącza, uszczelki itp. Te niewielkie elementy wypada również obejrzeć z bliska, zabezpieczyć lub – jeśli są uszkodzone – wymienić.

Klimatyzatory zapewniające możliwość ogrzewania nie wymagają zwykle żadnych dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, za to ze względu na większe obciążenie przez cały rok, w ich przypadku naprawdę warto wziąć sobie do serca choćby konieczność regularnej wymiany filtrów – to absolutne minimum.

Czy to się w ogóle opłaca?

Każdy doradca profesjonalnej firmy zajmującej się sprzedażą klimatyzacji, tak samo jak serwisant, powie, że część usterek teoretycznie można zignorować, ale że nigdy nie należy tego robić. Nieszczelności w układzie, niedobory czynnika chłodzącego, nieprawidłowe wskazania czujników ciśnienia – często z tymi usterkami klimatyzacja może pracować, ale z każdym cyklem pracy coraz bardziej się niszczy i tylko kwestią czasu jest zatarcie sprężarki albo inne poważne usterki, których naprawa pochłonie olbrzymie koszty.

Poprawny projekt i wykonanie to jedno, zakup najlepszych dostępnych urządzeń klimatyzacyjnych na rynku to drugie, ale jeśli instalacja nie jest przeglądana i konserwowana, to eksploatacja klimatyzacji nie będzie ani ekologiczna, ani tania, ani nie zapewni tych plusów, które klimatyzacja powinna gwarantować. Dlatego niezależnie od tego, czy serwis był przeprowadzony na wiosnę, przed zimą też warto poświęcić klimatyzacji więcej uwagi.

Dobra hurtownia to podstawa Naprawy układów klimatyzacji wymagają zwykle zakupu dobrych części – tutaj szukanie na siłę oszczędności to tak naprawdę tylko odwlekanie wydatków. Klimatyzator ma działać bezbłędnie, a to wymaga precyzyjnego spasowania elementów, odpowiedniej ich jakości i wytrzymałości. Warto więc po zleceniu przeglądu, uzgodnić z serwisantem zakup odpowiedniej klasy materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych. W dobrej hurtowni często można skorzystać z dodatkowych promocji, a to oznacza, że części ze średniej półki kosztują tyle, co te z segmentu budżetowego, a i premium są bardziej osiągalne. Warto się na to zdecydować, bo każdy rozsądny wydatek to dłuższy czas do kolejnej naprawy