Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Budujesz dom lub firmę? Nie zapomnij o Wentylacji mechanicznej!

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna. Jej działanie opiera się przede wszystkim na cyrkulacji powietrza, dzięki czemu możliwa jest stała wymiana zużytego powietrza na świeże. Pomimo że zalecana jest instalacja wentylacji już na etapie projektowania budynku, można ją również zamontować podczas gruntowanego remontu. Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację? Jakie zalety się z nią wiążą?

Dlaczego warto stosować wentylację mechaniczną?

Posiadanie instalacji wiąże się z szeregiem zalet, istotnych zarówno z perspektywy komfortu, jak i uwarunkowań zdrowotnych. Na rynku wyróżnia się trzy rodzaje wentylacji:

1).Wentylacja nawiewna. W sposób mechaniczny powoduje wprowadzanie powietrza do wewnątrz i automatyczne usunięcie zużytego na zewnątrz. Wymaga zainstalowania nagrzewnicy oraz stosowania filtru powietrza. Elementy te umożliwią uniknięcie wychładzania pomieszczeń w czasie zimnych miesięcy roku. Ta opcja jest idealna w przypadku hal produkcyjnych, biur i sklepów. 

2). Wentylacja wywiewna. Działa w przeciwny sposób do wentylacji nawiewnej, opiera się na samoczynnym wprowadzaniu świeżego powietrza wewnątrz budynku i mechanicznym usuwaniu zużytego na zewnątrz. Wymaga stosowania wentylatorów, które generują podciśnienie w budynku. Instalacja wentylatorów może przebiegać zasadniczo na trzy sposoby:

a). na zewnątrz (na wylotach do przewodów), 

b). w budynku (na wlotach do przewodów),

c). jeden główny wentylator centralny (wymaga doprowadzenia przewodów ze wszystkich sal lub pomieszczeń). 

3). Wentylacja wywiewno-nawiewna, która może również zostać wyposażona w system gwarantujący odzysk ciepła. W jej skład wchodzi najczęściej: rekuperator, dwa wentylatory: nawiewny i wywiewny oraz wymiennik ciepła. Zaawansowany system umożliwia nie tylko ogrzewanie powietrza, ale również jego filtrację czy chłodzenie. Dzięki temu sprawdzi się w każdym budynku, ze szczególnym uwzględnieniem domów jednorodzinnych. Instalacja stanowi inwestycję, która jednak zwraca się po kilku latach eksploatacji. 

Komfort we własnym domu lub biurze

Nowoczesne systemy rekuperacyjne mogą być sterowane zdalnie za pomocą urządzenia elektronicznego, np. smartfona, komputera. Zautomatyzowane urządzenia często posiadają dodatkowy panel inteligentny, który zapewnia komfort termiczny, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Za pomocą rozmieszczonych czujników, urządzenie analizuje jakość powietrza, regulując działanie wentylacji. Ponadto jeżeli w pomieszczeniu znajduje się więcej, niż jedna osoba, system działa intensywniej, niż w przypadku, gdy budynek jest pusty. 

Ciągły dostęp do czystego powietrza

Bez względu na to jak często wietrzone jest pomieszczenie, wentylacja zapewnia stały dostęp do oczyszczonego i przefiltrowanego pomieszczenia. Dzięki temu można zrezygnować z tworzenia przeciągów i wietrzenia mieszkania. Tym samym w przypadku rekuperacji, zostaje wykluczone ryzyko powstawania grzybów i pleśni na ścianach, gdyż cyrkulacja jest stała. 

Oszczędność gwarantowana 

Dzięki działaniu wentylacji mechanicznej, można w dużej mierze zredukować koszty przeznaczane na ogrzewanie. Jesienne i zimowe miesiące roku kalendarzowego generują dodatkowe wydatki, gdyż budynek wymaga ciągłego ogrzewania. Zasada działania wentylacji sprawia, że co roku można zaoszczędzić ok. 50%. 

Zasada działania wentylacji mechanicznej

Działanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem opiera się na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego. Wówczas źródło ciepła (np. piec) nie musi intensywnie pracować, aby zapewnić komfort termiczny mieszkańcom, bądź pracownikom. 

Wentylacja mechaniczna – obowiązkowy element nowoczesnego domu lub firmy

Rekuperacja jest jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego domu. Dzięki niej gospodarstwo domowe jest nie tylko bardziej ekologiczne, ale również wentylacja spiro umożliwia zwrot inwestycji, co wiąże się z większą efektywnością energetyczną. 

Komfort i redukcja kosztów 

Warto skorzystać z usług hurtowni, które oferują:

– transport do miejsca realizacji, 

– dobór najlepszych rozwiązań technologicznych, 

– kompleksową wycenę projektu,

– profesjonalne doradztwo.   

Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja – wybierz rozsądnie 

Należy pamiętać, aby materiały i produkty niezbędne do zainstalowania wentylacji mechanicznej w domu, nabywać u sprawdzonych dostawców. Hurtownia wentylacji i klimatyzacji oferuje najwyższej jakości produkty, które posłużą przez wiele lat. Oferujemy centrale wentylacyjne od najlepszych producentów. Ponadto jesteśmy otwarci na pytania i z chęcią doradzimy oraz odpowiemy na pytania związane z wentylacją mechaniczną. 

Pomimo że rekuperacja stanowi stosunkowo wysoki koszt, należy postrzegać ją jako inwestycję, a nie wydatek. Co roku, oszczędzając na ogrzewaniu, zwraca się część sumy, która została przeznaczona na wentylację mechaniczną. W konsekwencji, wentylacja zyskuje ostatnio na popularności głównie z powodu dążenia do zwiększania izolacyjności budynków, bowiem dzięki niej ciepło nie ucieka z budynku, co zapewnia komfort termiczny.