Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Z czego zbudowana jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna, zwana również rekuperacją, powoduje wymianę zużytego powietrza w budynku. Dzięki temu zużyte powietrze z wewnątrz wydostaje się na zewnątrz, a świeże powietrze dostaje się do środka. Tym samym umożliwiona jest stała cyrkulacja powietrza, a zanieczyszczone zastępowane jest przez filtrowane. 

System wentylacji – z czego się składa?

Bez wątpienia wentylowane pomieszczenia są znacznie bardziej komfortowe. Jednakże montaż rekuperacji powinien zostać poprzedzony odpowiednim projektem, który uwzględnia wszystkie parametry budynku. 

Wentylacja mechaniczna składa się z dwóch najważniejszych elementów:

1). Rekuperatora, który stanowi centralny punkt wentylacji. W Polsce stosuje się najczęściej rekuperator z wymiennikiem krzyżowym.

2). Instalacja, czyli kanały wentylacyjne, które rozprowadzają powietrze po całym budynku. Producenci rozróżniają przeważnie kanały na miękkie oraz twarde, które pasują do różnych typów budynków. 

Metalowe kanały wentylacyjne

Sztywne kanały wentylacyjne wymagają doświadczonego montażu, który powinien zostać wykonany przez profesjonalistów. W przeciwnym razie instalacja będzie głośna. Zajmują one stosunkowo dużo przestrzeni. Kanały metalowe spiro są przede wszystkim tanie i solidne. Ponadto wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie bez przyczyny stosuje się je w halach przemysłowych i budynkach gospodarczych, kanały te są bowiem niepalne. Jednakże nie powinny być cięte za pomocą szlifierki kątowej, do tego celu należy używać wyłącznie specjalnie przeznaczonych nożyc do stali. Warto pamiętać, że metalowe kanały wentylacyjne sprawdzą się również przy podłączeniu okapów kuchennych. Sztywne kanały wentylacyjne spiro cieszą się dużą większą popularnością od pozostałych rodzajów. 

Kanały wentylacyjne w wersji flex

Kanały miękkie w wersji flex (ang. flexible – elastyczny) są przeciwieństwem twardych. Wykonuje się je z elastycznego tworzywa PE. Charakteryzuje je niewielka średnica, dzięki czemu można je bez problemu ukryć w stropie. Z tej przyczyny będą idealnym rozwiązaniem w przypadku budynków mieszkalnych. Dzięki swojej elastyczności, sprawdzą się nawet w ciasnych oraz niesymetrycznych przestrzeniach, gdyż można je dowolnie dopasowywać, w zależności od preferencji i układu budynku. 

Największą zaletą kanałów typu flex jest prosty montaż, który nie wymaga posiadania wielu umiejętności, bądź czasu. Na rynku dostępne są wersje pokryte wewnątrz specjalną powłoką zawierającą jony srebra. Dzięki temu w kanałach powstała bariera antybakteryjna i antygrzybicza. Elastyczne kanały warto również wybrać z uwagi na tłumienie przepływów powietrza, przez co instalacja działa dużo ciszej. Elastyczne aluminiowe kanały wentylacyjne w wersji flex oraz z izolacją rozprowadza się najczęściej na poddaszu. 

Które kanały rekuperacyjne wybrać? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które kanały będą lepszym wyborem. Każdy z rodzajów ma wady i zalety. Aby lepiej ocenić ich przydatność, należy przeanalizować układ budynku oraz jego przeznaczenie. Najlepiej powierzyć projekt oraz montaż profesjonalnej firmie, która pomoże w doborze i instalacji całego układu. Jest to istotne przede wszystkim w przypadku twardych kanałów, które są mało elastyczne i zajmują stosunkowo dużą powierzchnię. 

Budowa kanału wentylacyjnego – zalecenia

Według zaleceń, kanał wentylacyjny powinien mieć jak najmniejszą długość. Im dłuższy kanał, tym mniejsza wydajność instalacji. Generalnie powinno się również unikać kątów prostych, dotyczy to twardych kanałów, gdzie lepiej zastosować łagodne łuki. Dodatkowo, każdy element prowadzony w strefach nieogrzewanych, musi być odpowiednio izolowany, natomiast odcinki przechodzące można wygłuszyć za pomocą wełny mineralnej. W przypadku kanałów wentylacyjnych podłogowych, najlepiej zastosować kanały płaskie (o budowie prostokątnej). Rekomendowany jest ich montaż przed wylaniem betonu.

Czerpnia i wyrzutnia powietrza

W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem stosuje się dodatkowo czerpnię oraz wyrzutnię powietrza. Poszczególne elementy umożliwiają płynne działanie całej instalacji. Czerpnia pobiera powietrze z zewnątrz, natomiast wyrzutnia usuwa zużyte powietrze z budynku. Czerpnia zlokalizowana jest najczęściej w ogrodzie, ścianie domu lub podbitce dachowej. Jeżeli lokalizuje się ten element w ogrodzie, musi zostać odpowiednio zabezpieczony przed zanieczyszczeniami. Wyrzutnia natomiast instalowana jest w dachu, gdzie przybiera formę komina. Najważniejszą kwestią podczas instalowania poszczególnych elementów staje się umieszczenie ich daleko od siebie, aby zminimalizować ryzyko mieszania się powietrza czystego ze zużytym. 

Dlaczego warto zdecydować się na wentylację mechaniczną?

Po zamontowaniu wentylacji mechanicznej, zachodzi stała i niezależna od warunków pogodowych wymiana powietrza. Następnie, wpływające powietrze jest filtrowane,  skutecznie oczyszczane i tym samym bezpieczniejsze dla zdrowia, gdyż nie zawiera alergenów ani smogu. Komfort klimatyczny w przypadku rekuperacji jest dużo większy, niż w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Ponadto, korzystając z rekuperacji, można zaoszczędzić na ogrzewaniu aż do 50%.