Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Profesjonalne systemy rekuperacji? Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja, czyli nowoczesny system wentylacyjny. Coraz częściej zastępuje tradycyjne metody wentylacji domów. Za największą zaletę rekuperacji uznaje się energooszczędność. To jednak niejedyne powody, dla których warto zainwestować w taki system. Czym dokładnie jest rekuperacja, kiedy i gdzie ją montować? Sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Rekuperator – czy to konieczne?

Na pytanie, czy rekuperator w naszym domu jest konieczny, odpowiedź brzmi: nie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie można pozbawić budynku systemu wentylacyjnego. Odpowiedni przepływ powietrza, jest kluczowy do odpowiedniego funkcjonowania domu. Plastikowe okna są bardzo szczelne. To sprawia, że powietrze w naszych pomieszczeniach może być zbyt wilgotne. Pomijając aspekt estetyczny, wilgoć w domu jest niezwykle niekorzystna dla naszego zdrowia. Pojawiające się grzyby, pleśnie mają zły wpływ na nasze drogi oddechowe, czy problemy skórne. Zbyt suche powietrze również może wpływać na dyskomfort mieszkańców. Dlatego też wentylacja w domu jest tak istotna. Potrzebny jest bowiem system, który ureguluje przepływ powietrza, jego wilgotność i temperaturę. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wentylacyjnych. Rekuperacja to jeden z nowocześniejszych systemów. Jest on jednak przede wszystkim bardzo energooszczędny i ekologiczny.

Jak działa rekuperator?

Najprościej rzecz ujmując, rekuperator pozwala zatrzymywać ciepło w domu. Dzięki specjalnym kanałom przepływowym oraz urządzeniom nawiewnym i wywiewnym. Powietrze w domu jest w ciągłej cyrkulacji. Zamontowane filtry pozwalają oczyścić powietrze z zewnątrz. Zanieczyszczenia, smog nie stanowią wówczas zagrożenia dla naszego zdrowia. Rekuperacja daje możliwość ograniczenia nadmiernego wietrzenia domu. Co za tym idzie, nie wychładzamy pomieszczeń i nie tracimy ciepła. Jest to zatem system, który pozwala zaoszczędzić pieniądze, a przy okazji żyć w zgodzie z naturą. W okresie zimowym możemy zaoszczędzić nawet 50 % kosztów zużycia energii cieplnej. To niewątpliwa ulga dla portfela i środowiska.

Montaż

System wentylacji powinniśmy wybrać na etapie budowy domy. Oczywiście jest możliwe zamontowanie rekuperatora i całego systemu w już zamieszkałym domu. Trzeba jednak wtedy liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z remontem. Albowiem konieczne jest kłocie ścian, a czasem nawet zdejmowanie podłogi. Jeżeli nasz domu nie jest jeszcze wykończony, jest to idealny moment na montaż systemu rekuperacji. Przy rozmieszczeniu wszystkich elementów najlepiej skorzystać z doświadczenia specjalistów w tej branży. Rekuperator jak większość tego typu urządzeń, podczas pracy wydaje charakterystyczny szum. Warto mieć to na uwadze i montując go wybrać pomieszczenie oddalone od sypialni. Zazwyczaj rekuperatory umieszcza się na poddaszach, bądź w garażach. Dobrze jeżeli pomyślimy o swobodnym dostępie do rekuperatora. Ułatwi to prace serwisowe. Decydując się na system rekuperacji, pamiętajmy o dobrym planie. Zaplanowanie odpowiedniego systemu wentylacyjnego przed budowaniem domu, pozwoli lepiej oszacować koszty z nim związane. 

Dlaczego warto?

Sam system jakiejkolwiek metody wentylacyjnej, jest konieczny. Sceptycy rekuperacji, za główną wadę tego rozwiązania wskazują koszty. Jednak pamiętajmy, że każde urządzenie wentylacyjne wiąże się z wydatkiem. System rekuperacji można niewątpliwe nazwać inwestycją. Montując rekuperator mamy gwarancję czystego powietrza w domu. Prawidłowa cyrkulacja powietrza i utrzymanie wilgotności na prawidłowym poziomie. Dają pewność, że w naszym domu nie doświadczymy grzyba czy pleśni. Kolejnym argumentem przemawiającym za kupnem rekuperatora jest, wspomina wcześniej energooszczędność. Rzadsze wietrzenie pomieszczeń niweluje utratę ciepła. Mniejsze rachunki za ogrzewanie to niewątpliwe oszczędności. Ograniczenie zużywania energii cieplnej to także ulga dla środowiska. Okazuje się więc, że inwestując w system rekuperacji, zyskujemy o wiele więcej, niż tracimy na wybraniu takiego rozwiązania. Remonty, które musielibyśmy wykonać np. przy usuwaniu grzyba ze ścian, bądź zakup urządzeń typu osuszacze i oczyszczacze powietrza mogą być bardzo kosztowne. Podsumowując, za główne zalety rekuperacji uznajemy:

  • wymiana zużytego powietrza
  • filtracja zanieczyszczeń
  • oszczędności na ogrzewaniu
  • możliwość nieotwierania okien
  • oszczędności inwestycji

Budując dom, chcemy zapewnić komfort i bezpieczeństwo swojej rodziny. Dlatego dbamy o solidne fundamenty i trwały dach. Jednak takie elementy jak wentylacja są równie ważne. Dobry system wentylacyjny, to gwarancja zdrowia i przyjemności z mieszkania w domu. Rekuperacja to sposób, który usatysfakcjonuje wszystkich tych, którzy poważnie myślą o ekologii i oszczędzaniu. Warto przy wyborze skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów w dziedzinie rekuperacji powietrza. Na cenę systemu rekuperacji ma wpływ m.in. metraż domu, rodzaj rekuperatora, oraz rodzaj zastosowanej instalacji Pamiętaj, że hurtownie rekuperacji są w stanie zagwarantować korzystniejszą cenę. Warto niewątpliwie kierować się doświadczeniem i jakością świadczonych usług.