Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Nowoczesne Systemy Rekuperacji!

Dobra wentylacja to klucz do komfortowego użytkowania domu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza, prawidłowy stopień nawilżenia powietrza to wszystko ma wpływ na nasze samopoczucie. Zdecydowanie najlepszym rodzajem wentylacji jest system rekuperacji, który zapewnia idealną cyrkulację powietrza, a także zmniejsza rachunki za ogrzewanie.

Wentylacja domu – dlaczego jest tak ważna?

Jeżeli w naszym domu nie zadbamy o dobry system wentylacji, możemy w przyszłości mieć problemy w postaci wilgoci w domu. Nieodpowiednia cyrkulacja powietrza, zbyt szczelne okna i izolacja budynku, mogą mieć wpływ na rozwój grzybów i pleśni w naszych domach. To z kolei oddziałuje nie tylko na wygląd i zapach naszych wnętrz, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Wilgoć w domu może powodować permanentne zmęczenie, bóle głowy, pieczenie oczu, a nawet zapalenie zatok. Pleśni i grzyby powstałe w wyniku zbyt wysokiego poziomu wody w powietrzu, są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Dlatego też już na etapie projektowania domu, należy skrupulatnie przemyśleć kwestię wentylacji domu. Do niedawna najpopularniejsza była wentylacja grawitacyjna. Wykorzystuje ona różnice temperatur, jeżeli w pomieszczeniu jest cieplej niż na zewnątrz, wymuszony zostaje przepływ powietrza. Ten rodzaj wentylacji najlepiej sprawdza się zimą. Natomiast latem, gdy w pomieszczeniach jest chłodniej niż na zewnątrz, pozostaje nam jedynie otwieranie okien. Zdecydowanie lepszym i bardziej nowoczesnym sposobem na świeże i czyste powietrze w domu, jest zamontowanie systemu rekuperacji.

Rekuperacja nowoczesny system wentylacji

System rekuperacji, czyli inaczej wentylacja mechaniczna to nowoczesny sposób wentylacji i odzyskiwania ciepła w naszych domach. W porównaniu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Rekuperacja opiera swoje działanie na ruchu powietrza manipulowanym przez maszynę (rekuperator). Umożliwia on kontrolę cyrkulacji powietrza nawiewnego oraz tego z pomieszczeń. Jedną z największych zalet systemu rekuperacji jest fakt, iż oprócz mechanicznej wymiany powietrza, oczyszcza je z wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu filtrów mamy pewność, że nawiew z zewnątrz jest pozbawiony np. niebezpiecznych spalin czy alergenów. Nie musimy również obawiać się nieprzyjemnych zapachów. Wentylacja grawitacyjna to z pewnością tradycyjny i sprawdzony sposób wymiany powietrza. Jednak trzeba pamiętać, że przez lata zmieniły się materiały i techniki budowlane. Wentylacja grawitacyjna sprawdza się w domach, w których nie ma zbyt szczelnych okien. To jednak niesie ze sobą konsekwencje w postaci utraty ciepła.

Odzyskiwanie ciepła

System rekuperacji to nie tylko nowoczesny sposób świeże i czyste powietrze w naszym domu przez cały rok. Dzięki zamontowaniu rekuperatora obniżamy swoje rachunki za ogrzewanie. Jak to możliwe? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wymiana zużytego powietrza z naszych pomieszczeń następuje nawet przy szczelnie zamkniętych oknach i doskonałej izolacji domu. Nie musimy zatem pamiętać o regularnym wietrzeniu całego domu. Zatem nie tracimy pozyskanego wcześniej ciepła. Szacuje się, że w okresie zimowym dzięki systemowi rekuperacji obniżamy rachunki za ogrzewanie nawet o 50 %. Mniejsze zużycie energii cieplnej to również krok w stronę ochrony środowiska. Nasza inwestycja w nowoczesną wentylację domu, przyczynia się do lepszej jakości powietrza zarówno w naszych wnętrzach jak i na zewnątrz.

Od czego zacząć?

System wentylacji najlepiej wybrać na etapie budowy domu. Montaż całego kanału wentylacyjnego powinien odbyć się przed pracami wykończeniowymi. Oczywiście można zamontować cały system w już zamieszkałym domu. Jednak trzeba się liczyć wówczas z dodatkowymi kosztami, związanymi z remontami. Warto znaleźć zaufaną firmę, która w profesjonalnych sposób stworzy projekt wentylacji. Źle obliczone parametry, mogą skutkować nieprawidłowo dobraną mocy rekuperatora. Dlatego tak ważne jest doradztwo specjalisty, skrupulatny projekt i dobry montaż. Wybierając miejsce, w którym będzie znajdował się rekuperator, pamiętaj, by było ono oddalone od sypialni czy pokoju dziecięcego. Podczas pracy rekuperator, emituje dźwięk, który może zakłócać spokój. Dlatego znajdź pomieszczenie, które będzie daleko od miejsc odpoczynku.

Rekuperacja a zdrowie

Oprócz nieocenionej zalety, jaką jest odzyskiwanie ciepła, a tym samym zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. System rekuperacji przede wszystkim przyczynia się do ochrony naszego zdrowia. Powietrze w domu dzięki rekuperatorowi jest stale wymieniane. Jednak odwrotnie jak w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Nawiew z zewnątrz jest oczyszczany z wszelkich zanieczyszczeń czy alergenów. Nie ma tu znaczenia czy mieszkamy w regionie, w którym poziom smogu jest wyższy czy niższy. Obecnie wszędzie, szczególnie w okresie zimowym mamy do czynienia z wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Poza tym filtry umieszczone w rekuperatorze zmniejszają również przepływ alergenów do naszego domu. Dzięki temu alergicy mogą w swoich wnętrzach przestać się bać nieprzyjemnych konsekwencji pylenia. Korzystajmy z nowoczesnych rozwiązań, które pomogą utrzymać komfort mieszkania w naszym domu.