Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu klimatyzacji?

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu klimatyzacji?

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu klimatyzacji?

Jeszcze niedawno komfort klimatyzowanego pomieszczenia był rozwiązaniem, z którego korzystali nieliczni. Obecnie, tzn. w ostatnich latach, sytuacja pod tym względem zaczęła ulegać diametralnej zmianie. Zobacz, czym jest instalacja klimatyzacyjna i jakie są najważniejsze narzędzia niezbędne do montażu klimatyzatora. Powodzenia!

Montaż klimatyzacji – jakich rodzajów narzędzi potrzebujesz?

Wśród narzędzi, które stanowią absolutne must have podczas montażu klimatyzacji, można znaleźć między innymi takie rozwiązania jak:

  • pompka skroplin – pompki do skroplin służą do skutecznego usuwania kondensatu z urządzeń klimatyzacyjnych. Są one szczególnie często stosowane, gdy nie ma warunków do swobodnego odprowadzania skroplin z urządzenia. Z tego powodu pompki do skroplin są często stosowane w klimatyzatorach ściennych lub sufitowych. Ich rolą jest wypompowanie wody ze studzienki na pewną wysokość (pomiędzy klimatyzatorem i przestrzenią nad sufitem podwieszanym) oraz odprowadzenie jej do systemu PCV, który jest już ułożony z odpowiednim spadkiem. Pompka do skroplin odprowadzany jest zazwyczaj do odpływu, rynny lub na zewnątrz budynku. Przy wyborze pompki do skroplin należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest ona w stanie przepompować skropliny na wymaganą wysokość w odpowiedniej objętości;
  • giętarka kuszowa – giętarki do rur miedzianych służą do gięcia rur miedzianych, co jest szczególnie ważne na przykład podczas montażu nowoczesnych systemów chłodniczych. Ta giętarka do rur jest idealna do gięcia przewodów chłodniczych, instalacji klimatyzacyjnych i klimatyzacji samochodowych wykonanych z miedzi i aluminium. Giętarki do rur kuszowych są idealne do gięcia rur miedzianych wyżarzonych;
  • pompa próżniowa – urządzenia stosowane w technologii do usuwania gazów w pomieszczeniach zamkniętych. Wykorzystywane są one głównie do odsysania niezanieczyszczonych gazów i cieczy, ale nadają się również do filtracji, odprowadzania spalin i odpopielania. Przy wyborze modelu zaleca się również zwrócić uwagę na prędkość pracy pompy oraz jej wydajność. Główną zaletą pomp próżniowych jest możliwość ekonomicznej pracy dzięki niskiemu zużyciu energii;
  • ekspander (roztłaczarka do rur calowych) – kompletne zestawy ekspanderów i wkładek do rur miedzianych. Roztłaczarki służą do rozładowywania rur miedzianych lub aluminiowych po wstępnym podgrzaniu. Produkty te zwykle dostarczane są w komplecie z kilkunastocalową głowicą. Produkt przeznaczony jest do rur miedzianych stosowanych w chłodnictwie i klimatyzacji. Roztłaczarka umożliwia wykonanie połączeń dwuczęściowych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych bez użycia złączek miedzianych, zmniejszając tym samym ilość połączeń lutowanych w instalacjach chłodniczych. Produkt dostarczany jest w specjalnej walizce. Solidna i trwała metalowa obudowa usprawnia codzienną pracę osób odpowiedzialnych za montaż urządzeń klimatyzacyjnych.

To jeszcze nie wszystko. Oprócz tego niezbędne są także takie narzędzia jak na przykład waga chłodnicza, zestaw manometrów czy kielicharka akumulatorowa. Szukasz pompy próżniowej lub kielicharki akumulatorowej? Wysokiej jakości produkty z tej kategorii oferuje hurtownia instalacyjna.

Nie tylko narzędzia do montażu klimatyzacji – ważne są również kwalifikacje montera

Aby zapewnić bezpieczeństwo stosowania klimatyzacji dla siebie i innych użytkowników (domowników lub współpracowników, powinieneś upewnić się, że osoba odpowiedzialna za wykonanie tego zadania posiada odpowiednie, aktualne kwalifikacje i certyfikaty. W tym zakresie obowiązkowym dokumentem jest certyfikat F-gazowy wydany przez UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego.

To jeszcze nie wszystko. Bardzo ważny jest również tzw. dokumentu Świadectwa Kwalifikacji. Jest to gwarancja jakości w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji systemów chłodniczych.

Profesjonalna usługa montażu systemu klimatyzacji składa się z następujących etapów (faz):

  • inspekcja terenu (czasem określana także jako tzw. wizja lokalna),
  • wybór systemu klimatyzacji z uwzględnieniem potrzeb klienta,
  • dostawa niezbędnego sprzętu na miejsce prac,
  • instalacja klimatyzacji,
  • rozruch sprzętu wraz z próbą w zakresie szczelności urządzeń.

Wszystkie spośród wyżej wymienionych etapów są istotne dla powodzenia przedsięwzięcia, aczkolwiek to prawidłowa instalacja systemu klimatyzacji ma wpływ na to, czy urządzenie będzie działać poprawnie.