Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Jak zamontować klimatyzację?

Montaż klimatyzacjiW dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się urządzenia typu klimatyzacja czy rekuperacja. Jeśli pragniesz wygody i komfortu płynących z uzyskiwania pożądanej temperatury dosłownie od zaraz, możesz nabyć jedno z nich, bądź obydwa. Do ich montażu będzie potrzebować specjalistycznych urządzeń, które możesz nabyć w atrakcyjnej cenie w naszej hurtowni instalacyjnej (np. wagę chodniczą, giętarkę kuszową, kielicharkę akumulatorową i wiele innych).

Klimatyzacja czy rekuperacja?

Klimatyzacja to urządzenie pozwalające na uzdatnienie powietrza. Jego działanie polega na utrzymaniu odpowiedniej temperatury, wilgotności, wymiany powietrza, a także jego oczyszczania. Wszystko to składa się na proces schładzania, czy to ocieplania powietrza Zanim jednak zaczniesz cieszyć się jej funkcjonalnością, powinna zostać zainstalowana w budynku, w którym będzie używana. Instalację umożliwi Ci nasza hurtownia dla instalatorów.

Klimatyzacja

Zalety:

 • zapewnia odpowiednie parametry powietrza (wilgotność temperaturę),
 • prawidłowo użytkowana osusza powietrze i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów,
 • oczyszcza powietrze z pyłów, stąd jest wskazana dla alergików, pod warunkiem, że jest regularnie serwisowana,
 • lepsze samopoczucie domowików z uwagi na temperaturę dostosowaną do preferencji i aktualnej pogody

Wady:

 • powietrze nie jest wymieniane, co może prowadzić do pozostawania zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczenia (nabiera to znaczenia zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie budynki są coraz bardziej szczelne),
 • hałąs generowany przez urządzenie,
 • niekiedy wysokie koszty eksploatacji urządzenia
 • zmienność temperatury może generować problemy zdrowotne (jednak można tego uniknąć rozważnie dobierając temperaturę, którą ma dostarczyć urządzenie

Rekuperacja

Rekuperacja zaś nazywana wentylacją mechaniczną to proces polegający na nawiewie i wywiewie powietrza. Wszystko to wspierane jest przez energię elektryczną. Oznacza to, że rekuperator pozwala na uzyskanie ogrzanego świeżego powietrza. Jest ono dobrej jakości. Niektórzy wskazują na wyższość rekuperacji nad klimatyzacją. Wynika to z faktu, że obydwa urządzenia zapewniają powietrze o odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Jednak to właśnie rekuperator pozwala na wymianę powietrza. Inaczej niż klimatyzaca, gdzie obróbka powietrza ma miejsce w obiegu zamkiętym.

Zalety:

 • powietrze w domu jest zawsze świeże,
 • filtracja powietrza, które jest wpuszczane do budynku (jest wolne od zanieczyszczeń),
 • oszczędność ogrzewania (raz wytworzone ciepło może być wykorzystane ponownie),
 • kontrola ilości powietrza,
 • brak przeciągów, owadów takich jak np. muchy, czy komary,
 • możliwość montażu gruntownego wymiennika ciepła,
 • obniżenie kosztów ogrzewania.

Wady:

 • koszty eksploatacji,
 • potencjalne wystąpienie awarii,
 • przesuszenie powietrza w wyniku użytkowania urządzenia,
 • zabrudzenia wokół elementów urządzenia (zwłaszcza anemostatów)

Może więc dobrym rozwiązaniem okaże się połączenie rekuperacji i klimatyzacji? Gdy obydwa urządzenia będą ze sobą współgrać, może się to okazać zbawienne dla wnętrza, które poddawane jest ich oddziaływaniu.

Jak zamontować klimatyzację?

Należy zapewnić szczelność instalacji z miedzianych rur, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Elementy te łączną jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Urządzenia niezbędne na tym etapie działań (np. ekspander) odnajdziesz w naszej hurtowni dla instalatorów. 

Warto pamiętać o usunięciu powietrza i wilgoci z instalacji. Służy do tego specjalna pompka skroplin. Jest podłączona do instalacji i pracuje przez jakiś czas. Wytwarza w jej wnętrzu próżnię. Użycie pompki gwarantuje długą żywotność urządzenia.

Przed uruchomieniem klimatyzatora należy wykonać próbę szczelności i odpowietrzyć układ. Można do tego użyć pompy próżniowej, która jest dostępna do kupienia w naszym sklepie.Urządzenie pozwala na usunięcie wilgoci i powietrza, a także obniżenie ciśnienia.

 Montaż rekuperacji

Montaż rekuperacji w pierwszej fazie wiąże się z wykonaniem instalacji wentylacyjnej. Polega na rozprowadzeniu przewodów wentylacyjnych. W daszej części wykonywane są punkty nawiewne i wywiewne. Następnie montowany jest sterownik. Na koniec procesu należy wyregulować system na końcówkach kanału za pomocą anemometru. Wszystkie urządzenia niezbędne do montażu rekuperacji znajdziesz w naszej hurtowni instalacyjnej.