Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Jak poprawnie osuszyć dom po budowie? Co to jest osuszacz powietrza.

Budowa domu to często niezapomniana inwestycja, która jest marzeniem wielu ludzi. Jednak zanim zaczniesz się cieszyć swoim nowym domem należy pamiętać o ważnym elemencie wykończenia budynku, jakim jest jego osuszenie. Zbyt duża wilgotność może przyczynić się do znacznie szybszego niszczenia budynku. Osuszanie można rozpocząć, zaraz po usunięciu wszystkich mokrych elementów wykończenia. Wynajem sprzętu osuszającego jest doskonałym pomysłem, który znacznie ułatwi cały proces osuszania.

O czym pamiętać po zakończeniu budowy?

Osuszanie domu po zakończonej budowie jest niezwykle ważnym etapem, który nie może zostać pominięty. Najczęściej osuszanie domu łączy w sobie kombinację dwóch synergicznych czynników, czyli odpowiedniej temperatury oraz przepływu powietrza. Należy również zaznaczyć, że zbyt intensywny proces osuszania jest tak samo negatywny w skutkach, jak nie przeprowadzanie go wcale.

Dlatego warto skorzystać z wynajmu osuszaczy. Toruń jest miastem, które w ostatnich latach stale się rozrasta. Nowe osiedla powstają dynamicznie, co oznacza, że pojawia się konieczność osuszania domów/mieszkań po budowie.

Ogrzewanie połączone z wentylacją powietrza to najczęściej stosowana metoda osuszania domu po zakończonej budowie. jednak aby zapewnić większą wydajność procesu warto skorzystać z metody kondensacyjnej, która wyróżnia się znacznie większą skutecznością i jest bardziej ekonomiczna.

Pierwszy etap osuszania przebiega stosunkowo szybko, ponieważ ma to związek z wyciąganiem wody z głębszych warstw ścian ku ich powierzchni, a następnie jej gwałtownym odparowywaniu. W tym momencie jest niezwykle istotne, aby nie przesadzać z temperaturą. Wbrew oczekiwaniom może przyczynić się do znacznego wydłużenia całego procesu.

Po wstępnym osuszeniu budynku, w momencie gdy wilgoć znajduje się wyłącznie powierzchniowo, parametry związane z procesem suszenia mogą zostać nieco zwiększone. Cały proces osuszania trwa średnio kilka tygodni, jeśli jest przeprowadzany w odpowiedni sposób.

Po co stosować profesjonalne osuszacze?

  • zapewniają odpowiedniego wysoki komfort klimatycznego,
  • gwarancja ochrony przed korozją,
  • ochrona przed kondensacją pary wodnej,
  • zapobieganie oblodzeniu,
  • zapobieganie rozwojowi grzybów i bakterii,
  • przyspieszenie prac remontowo budowlanych,
  • zapobieganie zbrylaniu materiałów.

Profesjonalny osuszacz powietrza.

W lecie nie ma potrzeby stosowania dodatkowych osuszaczy dla profesjonalistów. Problem pojawia się gdy warunki atmosferyczne stają się niekorzystne, a proces osuszania zostaje zaburzony.

– Osuszacze elektryczne, są urządzeniami, które wymuszają obieg powietrza, jednocześnie oczyszczając je z nadmiernej wilgoci. Dodatkowo ich praca jest znacznie bardziej wydajna w porównaniu do tradycyjnej metody suszenia. Jednak wynajem osuszaczy wilgoci wiąże się z dodatkowym wydatkiem, który oscyluje w okolicach około 40-60 złotych za dobę.

– Osuszacze kondensacyjne stanowią urządzenia, które zazwyczaj są stosowane jako forma wspomagająca proces osuszania budynku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że te urządzenia nie zastąpią działania odpowiedniej temperatury i obiegu powietrza, jednakże przyspieszają cały proces usprawniając go.

– Osuszacze sorpcyjne, swoją pracę opierają o ruch powietrza, które zostaje zasysane, a następnie przechodzi przez specjalistyczny absorbent, czyli pochłaniacz wilgoci. Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury kierowane jest z powrotem do pomieszczenia, natomiast nadmiar wilgoci odprowadzany jest na zewnątrz poprzez rurę z tworzywa sztucznego. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem procesu osuszania tą metodą, odpowiednio przygotować ściany, czyli osłonić je folią przymocowaną do sufitu.

Samo ustawienie wysokiej temperatury nie zda się na nic, jeśli nie zostanie zapewniony odpowiedni ruch powietrza. Otwieranie okien jest częstym sposobem, jednak mało wydajnym. W tym celu należy skorzystać z profesjonalnych osuszaczy powietrza, dzięki którym możliwe będzie ustawienie odpowiednio wysokiej temperatury, a specjalistyczne wentylatory wymuszą ruch powietrza.

Elektryczne osuszacze powietrza dedykowane są do pracy ciągłej w trudnych warunkach. Wyróżniają się ogromną wydajnością oraz są energooszczędne. Urządzenia pracują w zamkniętych pomieszczeniach zamieniając wilgoć w powietrzu w wodę. Urządzenia poprzez swoją pracę odprowadzają wilgoć ze ścian oraz podłóg.

Decydując się na wynajem osuszacza warto wybrać urządzenie stosunkowo duże i wydajne, jednak optymalnie dobrane do parametrów budynku. Można wybrać jedno większe urządzenie lub kilka mniejszych, jeśli wilgotność jest bardzo wysoka.

Wypożyczenie osuszacza, czy zawsze będzie dobrym rozwiązaniem?

W celu przyspieszanie i większej efektywności procesu osuszania nowo powstałych budynków, zazwyczaj stosuje się profesjonalne osuszacze, które mają na celu przybliżenie prac wykończeniowych. Warto nadmienić, że metoda ta nie zawsze będzie skuteczna, zwłaszcza jeśli chodzi o zalane budynki.

Aby proces osuszania przy pomocy osuszacza był wydajny, konieczne jest, aby budynek posiadał wysokiej jakości izolację poziomą oraz pionową. W przypadku jej braku urządzenie będzie zasysało wodę znajdującą się w gruncie i zza ścian mieszkania. Paradoksalnie może to skutkować wzrostem wilgotności przegrody. Więcej informacji na stronie klima-hurt.pl/