Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Nie da się ukryć, że w każdym domu potrzeba wentylacji. W ostatnich latach dużą popularność zyskała wentylacja mechaniczna czyli innymi słowy rekuperacja. Niemniej jednak wiele osób w obawie o wysokie koszty związanie z rekuperatorem powietrza, nie decyduje się na nią. Czy rzeczywiście ceny rekuperacji są aż tak wysokie? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się sam.

Elementy składające się na koszt wentylacji mechanicznej

Koszty związane z rekuperacją powietrza należy podzielić na koszty inwestycyjne oraz koszty eksploatacyjne. W koszty inwestycyjne wliczamy koszty związane z projektem całej wentylacji, koszty urządzeń oraz koszty montażu rekuperacji. W przypadku kosztów eksploatacyjnych w ich skład wchodzi zużycie energii przez urządzenie, wymiana jego filtrów oraz koszty związane z serwisowaniem oraz przeglądami.  

Koszty inwestycyjne

Jak wiadomo, aby wcielić rekuperację w życie na początku należy sporządzić jej projekt. Koszt takiego projektu oscyluje w granicy pięciuset złotych. Następnie należy kupić rekuperator wraz ze wszystkimi innymi potrzebnymi do prawidłowej pracy wentylacji urządzeniami. Jeżeli zastanawiasz się jak znaleźć takie urządzenia przez internet, wystarczy, że wpiszesz “hurtownia rekuperacja” w google w z pewnością wyskoczy Ci kilka świetnych urządzeń, które będziesz mógł kupić. Rekuperatory można dostać już od dwóch tysięcy, natomiast najdroższe rekuperatory kosztują aż piętnaście tysięcy. Pamiętaj, że na cenę rekuperatora ma wpływ to z jakiej jest marki, jaka jest jakość jego wykonania, wydajność oraz stopnień nowoczesności i zautomatyzowania. Czy wiesz, że najlepsze jakościowo rekuperatory przekraczają 90% wydajności odzysku ciepła? W przypadku troszkę gorszych produktów, ich wydajność odzysku ciepła wynosi około 50%. Pamiętaj, że do ceny rekuperatora należy również doliczyć ceny dodatkowych urządzeń bez których rekuperacja nie będzie działać. Do dodatkowych urządzeń zaliczamy sterownik, tłumik, kratki oraz wewnętrzne i zewnętrzne czerpnie. 

Rekuperacja montaż – cena

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła składa się z trzech etapów:

  1. projekt
  2. wykonanie instalacji (gdy stan domu jest surowy zamknięty)
  3. montaż urządzenia łącznie z uruchomieniem całej wentylacji, sprawdzeniem pomiarów przepływu powietrza oraz regulacją instalacji

Dzięki temu, że montaż ma aż trzy stadia, istnieje możliwość rozłożenia płatności na trzy raty. Wysokość ceny montażu zależy od tego czy jest ona zakładana w domu wybudowanym, czy takim, który dopiero powstaje. Jeżeli dom jest już zamieszkały trzeba się liczyć, że koszt montażu, z tego powodu, że system rekuperacji trudniej będzie założyć,  niż w przypadku, gdy dom jest dopiero stawiany. Ilość dodanych akcesoriów i konstrukcja budynku również ma wpływ na cenę tej usługi.

Ile finalnie kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Po zsumowaniu powyższych kosztów stwierdzamy, że koszt rekuperacji dla domu, który ma 100m2 wynosi co najmniej 9 tysięcy złotych.

Koszty eksploatacyjne rekuperacji

Jeżeli postawisz na lepszy jakościowo rekuperator bądź przygotowany, że w ciągu rocznie zużyje on od 100 do 200 złotych w elektronicznej energii. Nie jest to duża suma, a jeżeli mieszkasz w małym domu – koszt może nawet nie przekroczyć 50 złotych. Filtry do rekuperatora również nie należą do drogich – rocznie kwota wydana na filtry oscyluje w okolicach 200 złotych. Jeżeli chodzi o serwisowanie to należy zamawiać serwisanta co około trzy lata, fachowiec za serwis policzy sobie około 300 złotych. 

Oszczędzanie na systemie rekuperacji Pomimo tego, że koszt założenia rekuperacji jest nieco większy niż w przypadku tradycyjnej wentylacji, to w finalnie jest to dużo bardziej opłacalna i ekonomiczna opcja. Czy wiesz, że roczna oszczędność na ogrzewaniu wynosi aż 50%?! To naprawdę dużo pieniędzy, które zostaną w Twoim portfelu, a wszystko to dzięki rekuperacji!  Oprócz kwestii finansowych, dzięki rekuperacji zyska również Twoje zdrowie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła filtruje powietrze, dzięki czemu oddychasz świeżym powietrzem, które pozbawione jest toksyn, kurzu, wirusów i zanieczyszczeń.