Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Rekuperacja – nowoczesny system wentylacji w służbie komfortu w budynku

We współczesnym budownictwie odpowiedni system wentylacji jest bardzo istotny. Pozwala on na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach oraz oszczędzanie energii zużytej na ogrzewanie. Wykorzystywana dotychczas wentylacja grawitacyjna już nie zawsze jest najefektywniejszą metodą. Nowocześniejszym i bardziej efektywnym podejściem jest rekuperacja – wentylacja wspierana przez system mechaniczny. Zastosowanie nowoczesnego systemu wentylacji z rekuperatorem jest szansą na bardziej efektywne i ekonomiczne utrzymanie komfortowych warunków w budynku.

Na czym polega rekuperacja z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja od klasycznej wentylacji różni się przede wszystkim tym, że w systemie rekuperacyjnym wymiana powietrza jest wspierana przez urządzenie mechaniczne, zwane rekuperatorem. Podstawowymi częściami systemu rekuperacyjnego są wentylatory nawiewny i wywiewny oraz wymiennik ciepła. Pomimo błędnego przekonania wielu osób rekuperator nie wdmuchuje z powrotem zużytego, ciepłego powietrza do pomieszczeń. Ciepłe powietrze jest pobierane przez rekuperator, w którym wymiennik (podobny do tych w klimatyzatorach czy pompach ciepła) odzyskuje energię cieplną i podgrzewa świeże, zimne powietrze zaciągnięte z zewnątrz. Kanały i rury podłączone do wentylatorów i rekuperatora zapewniają sprawne rozprowadzenie świeżego i odprowadzenie zużytego powietrza. Dodatkowo takie powietrze, zanim trafi do pomieszczenia jest przepuszczane przez filtr usuwający zanieczyszczenia, takie jak pyły, cząstki stałe, a nawet alergeny czy nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu powietrze wdmuchiwane jest świeże, ciepłe i oczyszczone. Rekuperator ogranicza nie tylko konieczność wietrzenia pomieszczeń, ale również ich ogrzewania. Systemy rekuperacyjne są obecnie standardem w budownictwie energooszczędnym.

Zalety rekuperacji z odzyskiem ciepła

Rekuperacja z odzyskiem ciepła to nowatorskie rozwiązanie, niwelujące wiele problemów wynikających z wentylacji pomieszczeń. Powietrze wtłaczane z rekuperatora z wymiennikiem ciepła ogranicza konieczność dogrzewania pomieszczeń i zatrzymuje obieg ciepła wewnątrz budynku, pozwalając na jak najlepsze ograniczenie strat ciepła. Pozwala to na wysoce efektywne utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczeń jednocześnie zapewniając świeże powietrze przez cały czas. Rekuperator z wymiennikiem ciepła pozwala znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Według różnych statystyk oszczędności na kosztach ogrzewania wynikające z wykorzystania systemu operacyjnego mogą wynosić nawet do 30%. Konstrukcja i sterowanie rekuperatorów są nastawione na jak najwyższą efektywność, a za utrzymanie jej optymalnego poziomu odpowiedzialna jest automatyka sterująca.

Rekuperacja a zużycie prądu

Oszczędności uzyskane z wykorzystania systemu rekuperacji nie są w żadnym wypadku ograniczone przez pobór prądu elektrycznego przez podzespoły rekuperatora – przeciwnie, ze względu na fakt, iż źródłem ciepła w rekuperatorze nie jest grzałka elektryczna, pobór prądu elektrycznego jest zazwyczaj niewielki. Nagrzewnica elektryczna w rekuperatorze wykorzystywana jest tylko i wyłącznie w zagrożeniu oszronienia wnętrza rekuperatora, i tylko w celu utrzymania nieprzerwanej wymiany ciepła. Przepustnica odcina czasowo dopływ zimnego powietrza, aby wymiennik wrócił do pełnej sprawności i otwiera się, gdy rekuperator jest gotowy do dalszej pracy. W żadnym jednak wypadku nie można powiedzieć, że powietrze w systemie wentylacje mechaniczne jest ogrzewane elektrycznie.

O czym warto pamiętać zakładając system rekuperacji?

Zakładając system rekuperacji w swoim domu czy budynku warto pamiętać o odpowiednim doborze sprzętu – instalacja lepiej będzie spełniała swoją rolę, jeżeli będzie dopasowana do metrażu czy funkcji poszczególnych pomieszczeń. Zarówno zakup odpowiednich elementów instalacji, jak również pomoc fachowego montera będzie sposobem na optymalne dopasowanie i wykalibrowanie systemu. Najlepszym miejscem do zakupu części do takiej instalacji będzie hurtownia rekuperacyjna, w której poza elementami renomowanych producentów będzie można liczyć również na fachowe wsparcie, które pozwoli jak najlepiej wybrać i dopasować elementy systemu do siebie. Profesjonalne wsparcie dealerów w hurtowni będzie dobrym wsparciem w realizacji tak poważnej inwestycji, ponieważ dobrze zbudowany system rekuperacji to inwestycja procentująca latami.