Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Z czego zbudowana jest Wentylacja mechaniczna

Nowoczesne systemy rekuperacji stają się bardziej powszechne. Przede wszystkim dlatego, że dają stały komfort wymiany zużytego powietrza na świeże, bez konieczności otwierania okien. Dzięki temu nie tracimy ciepła z naszych pomieszczeń. Jak dokładnie działa rekuperator, oraz z jakich elementów się składa? Sprawdź i przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w taki system wentylacji.

System rekuperacji

Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji mechanicznej. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem była tzw. wentylacja grawitacyjna. Wykorzystuje ona kominy do zasysania powietrza. Jednak taki system ma sporo wad. Przede wszystkim przy obecnych bardzo szczelnych oknach oraz dokładnych izolacjach w domu, gdzie ma szczelin, przez które przedostaje się powietrze. Taki rodzaj wentylacji nie wpuszcza do pomieszczeń świeżego powietrza. Jednym rozwiązaniem jest przewietrzenie całego domu. Wówczas trzeba jednak liczyć się z utratą ciepła. W okresie zimowym jest to szczególnie nie lada wydatek w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie. System rekuperacji do wymiany zużytego powietrza na świeże wykorzystuje urządzenie zwane rekuperatorem. To główny element całej wentylacji. Jednocześnie zasysa powietrze płynące z dwóch kierunków. Po pierwsze świeże, zimne powietrze, które następie jest ogrzewane i wpuszczane do domu. Po drugie zużyte, które wymaga wymiany. Wszystko dzieje się mechanicznie i nie jest kwestią przypadku, jak przy wentylacji grawitacyjnej. Tam świeże powietrze jest pozyskiwane tylko i wyłącznie przy otwartych oknach, lub z różnych szczelin. Co istotne rekuperator nie tylko ogrzewa pozyskane z zewnątrz powietrze, ale i oczyszcza je z wszelkich zanieczyszczeń. Nie musimy zatem obawiać się alergenów, smogu czy nieprzyjemnych zapachów. Tak nowoczesny system wentylacji, jest więc doskonałą inwestycją, która gwarantuje świeże i zdrowe powietrza na lata.

Rekuperacja od zaplecza

Jak każdy system wentylacyjny, rekuperator, oraz całą sieć kanałów należy zamontować przed ukończeniem prac wykończeniowych domu. Rzecz jasna, możemy wymienić wentylacje grawitacyjną na rekuperację w już zamieszkałym domu. Musimy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami remontowymi. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, najlepiej skorzystać z pomocy firmy, która świadczy usługi doradztwa i montażu systemów rekuperacyjnych. Takie firmy z powodzeniem znajdziemy w Toruniu. Specjalista stworzy dokładny projekt wentylacji, obliczy potrzebną moc rekuperatora i zamontuje cały system w naszym domu. Przy wyborze samego rekuperatora, warto wybrać ten z najwyższym odzyskiem ciepła. Koszty całej inwestycji można obniżyć wybierając kanały wentylacyjne typu SPIRO. To niedrogi wariant kanałów, który daje gwarancję i trwałości i odporności na uszkodzenia. Co istotne kanały SPIRO są niepalne. Pamiętaj, że tego typu rozwiązanie potrzebuje dość dużo wolnej przestrzeni. Może to stanowić problem w już zamieszkałych domów. Warto jednak zadbać o jak najbardziej profesjonalny montaż, który wyciszy pracę wentylacji.

Centrala wentylacyjna

Centrala wentylacyjna, czyli inaczej rekuperator, stanowią główny element całego systemu rekuperacji. Urządzenie to stanowi serce naszej wentylacji. Przy jego wyborze najlepiej kierować się wcześniej wspominanym odzyskiem ciepła. Dla domów powinniśmy wybierać rekuperatory o najwyższym wskaźniku (Aeris do 95%). Dzięki temu w okresie zimowym maksymalnie zmniejszymy rachunki za ogrzewanie. Rekuperator zasilany jest przez prąd. Można jednak na rynku znaleźć energooszczędne egzemplarze, które zminimalizują pobór energii elektrycznej. Centrale mogą różnić się od siebie względem panelu sterowania. Klienci do dyspozycji mają sterowniki manualne, przyłączeniowe i dotykowe. Dzięki nim możemy samodzielnie ustawiać pożądaną temperaturę w domu, a także prędkość wentylatorów. Do rekuperatora można podłączyć również czujnik dwutlenku węgla. Jeżeli jego stężenie w pomieszczeniu będzie zbyt wysokie. Centrala zwiększy swoją moc działania, by szybciej i dokładniej przewietrzyć pomieszczenia. Montaż centrali odbywa się na samym końcu. Warto wybrać dla niego miejsce, które będzie oddalone od sypialni czy pokoju dziecięcego. Rekuperator podczas pracy, emituje dźwięk, który mógłby zakłócać komfort wypoczynku. 

Zalety rekuperacji

System wentylacji w każdym domu to podstawa zdrowego i komfortowego zamieszkania. Dobra wentylacja to gwarancja odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie idealnego poziomu wilgoci. Pamiętaj, że nadmiar wilgoci może być b niebezpieczny dla naszego zdrowia. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna to, sprawdzony, jednak przestarzały sposób na wymianę powietrza w pomieszczeniach. System rekuperacji daje gwarancję stałej pracy i kontroli jakości powietrza w naszym domu. Dzięki inteligentnemu systemowi usuwa zużyte powietrze i wpuszcza nowe, świeże. Dzięki możliwości odzysku ciepła, rekuperator zmniejsza nasze rachunki za ogrzewanie. Jest to zatem inwestycja, która w nowoczesny sposób dla o nasz komfort i ekologie.