Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Bydgoszczy i Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Z czego jest zbudowana rekuperacja?

Jeżeli budujesz dom, z pewnością zastanawiasz się jak go unowocześnić i wybudować w zgodzie z ekologią. Odpowiednio dobrana wentylacja może nie tylko zwiększyć komfort mieszkania, ale także zminimalizować rachunki za ogrzewanie. System rekuperacji to najnowocześniejszy sposób, na świeże i czyste powietrze w domu. Sprawdź czym, jest rekuperacja, jak działa i jakie zawiera elementy. 

Wentylacja kluczem do zdrowia

Do niedawna oczywiste było, że dom wyposażony jest w system wentylacji grawitacyjnej. Jest to tradycyjny sposób wymiany powietrza w domach. Działa na zasadzie zasysania zużytego powietrza przez kominy. Natomiast byśmy mogli oddychać świeżym powietrzem, konieczne jest otwarcie okien. Wymiana powietrza w domu jest bardzo ważna. Pomieszczenia, w których jest zbyt duszo, w których schnie pranie, czy ulatuje para z kuchni, mogą zostać zaatakowane przez wilgoć. Ta z kolei może skutecznie utrudnić nam funkcjonowanie. Permanentna wilgoć w domu, powoduje powstawanie na ścianach i sufitach grzybów i pleśni. Jest to nie tylko zjawisko nieestetyczne, ale przede wszystkim szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego też kluczowa jest dobra wentylacja w domu. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu rekuperacji. To nowoczesny sposób wentylowania, który zapewnia komfort i zdrowie na długie lata. 

System rekuperacji-co to takiego?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej. Rekuperacja opiera swoją pracę na działaniu maszyny. Rekuperator, czyli inaczej centrala wentylacyjna zasysa powietrze jednocześnie z dwóch kierunków. Synchronicznie pobiera, ogrzewa i oczyszcza z zanieczyszczeń powietrze z zewnątrz, oraz to już zużyte z domu. Takie działanie zapewnia stałą kontrolę, nad jakością powietrza w pomieszczeniach. Dzięki systemowi filtrów mamy pewność, że powietrze z zewnątrz pozbawione jest szkodliwych substancji czy alergenów. Jest to szczególnie ważne dla osób, które przewlekle chorują na choroby układu oddechowego, bądź borykają się z alergią np.na pyłki. 

Rekuperacja od podstaw

Montaż każdego systemu wentylacyjnego najlepiej zrobić przed pracami wykończeniowymi w domu. Rzecz jasna można, zamontować system rekuperacji w już zamieszkałym domu. Jednak ze względu na ilość pracy, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z remontami. Bowiem cały system by był naprawdę skuteczny i gwarantował jak najwyższą jakość swojej pracy, musi być zamontowanie bardzo starannie i profesjonalnie. Cały system składa się z dwóch kluczowych elementów. Po pierwsze są to kanały wentylacyjne. Przy rekuperacji najlepiej wybrać kanały typu SPIRO. Jest to korzystny cenowo wariant, który zapewni trwałość i bezpieczeństwo na lata. Kanały SPIRO są niepalne i odporne na uszkodzenia. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że zajmują one dość dużo miejsca. Jeżeli decydujemy się na ich montaż w już istniejącym budynku. Warto użyć dodatkowo płyt tylu G-K. Dokładny i profesjonalny montaż, zapewni bardziej wyciszoną pracę całej wentylacji. Rekuperator podłączany jest na samym końcu i stanowi on najważniejszy element całego systemu. 

Rekuperator

Rekuperator czy inaczej centrala wentylacyjna, jest sercem całego systemu wentylacji. To urządzenie, za sprawą którego w naszym domu oddychamy zdrowym powietrzem. Wybierając rekuperator do naszego domu, najlepiej sugerować się możliwie jak największym odzyskiem ciepła. Dzięki temu w okresie zimowym maksymalnie zminimalizujemy rachunki za ogrzewanie. Centrale wentylacyjne zasilane są przez prąd. Jednak w obawie o zużycie energii elektrycznej, możemy wybrać rekuperator, który jest najbardziej energooszczędny. Na rynku dostępne są urządzenie z różnymi typami panelu sterowania. Do wyboru mamy serowniki manualne,  przełączeniowe i dotykowe. Za ich pomocą sami możemy regulować temperaturę powietrza w domu, oraz prędkość działania wentylatorów. Do rekuperatora możemy podłączyć także czujnik dwutlenku węgla. Jeżeli jego stężenie w powietrzu będzie zbyt wysokie, centrala zwiększy swoją moc, by szybciej przewietrzyć pomieszczenia. Najlepszym miejscem na zamontowanie rekuperatora w domu, będzie pomieszczenie najbardziej oddalone od sypialni. Bowiem podczas swojej pracy, rekuperator emituje dość głośny dźwięk, który może przeszkadzać w wypoczynku. 

Gwarancja jakości powietrza

Decydując się na system rekuperacji, mamy pewność, że oddychamy świeżym i zdrowym powietrzem. Dzięki zamontowanym filtrom, do naszych pomieszczeń nie przedostają się żadne szkodliwe substancje i niechciane zapachy. Bez konieczności otwierania okien, mamy gwarancję świeżego i czystego powietrza. Zamknięte szczelnie okna w sezonie zimowym, zapewniają także zminimalizowanie utraty ciepła, a co za tym idzie zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. System rekuperacji to nowoczesna metoda wentylacji, która daje poczucie komfortu i jakości. Inwestycja w wentylację mechaniczną jest gwarancją bezpieczeństwa Twojej rodziny i Twojego domu. Znajdź firmę, która w profesjonalny sposób stworzy projekt systemu wentylacji mechanicznej i ciesz się zdrowym powietrzem w swoim domu przez długie lata.