Masz pytania? - Skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów!

Klima-Hurt Hurtownia Wentylacji i Klimatyzacji w Toruniu

Hurtownia Materiałów Wentylacyjnych i Klimatyzacyjnych, Oferująca Szeroki Wybór Produktów oraz Fachowe Doradztwo. Oferujemy Klimatyzatory, Agregaty , Sprężarki, Centrale Wentylacyjne. Sprawdź

Akcesoria niezbędne podczas montażu klimatyzacji

Akcesoria niezbędne podczas montażu klimatyzacji

Prawidłowe i bezawaryjne działanie układu klimatyzacji czy systemu chłodniczego zależy nie tylko od jakości użytych materiałów, czy klasy zainstalowanego kompresora, ale także od tego czy sama usługa montażu została wykonana zgodnie ze sztuką oraz od zastosowanych do tego celu narzędzi. Dobrej jakości waga chłodnicza oraz zestaw manometrów w rękach fachowca to gwarancja, że usługa zostanie wykonana prawidłowo, a cały system będzie przez długi czas działał bezawaryjnie. Gdzie zakupić niezbędne akcesoria potrzebne do serwisu i montażu klimatyzacji oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnych modeli dowiesz się z niniejszego tekstu.   

Podstawowe narzędzia do montażu klimatyzacji 

Żeby klimatyzacja działała poprawnie potrzebny jest czynnik chłodniczy. To on odpowiada za obniżenie temperatury w pomieszczeniu, w którym jest używana. Jeżeli jest go za mało, wtedy cały układ pracuje nieefektywnie. Ilość czynnika do każdego układu dobiera się indywidualnie w zależności od parametrów kompresora określonych przez producenta.

Jeżeli medium chłodzącego będzie za mało wtedy cały układ pracuje nie funkcjonuje prawidłowo. Kluczowe jest, żeby w trakcie montażu lub serwisu klimatyzacji napełnić cały układ odpowiednią ilością czynnika. Jest to istotne nie tylko z powodów technicznych, ale również z uwagi na koszty, ponieważ czynnik chłodniczy jest dość drogi. Dobranie jego odpowiedniej ilości ułatwia waga chłodnicza. Tego rodzaju urządzenie umożliwia nie tylko odmierzenie pożądanej ilości czynnika chłodniczego, ale również jest wykorzystywane podczas diagnozowania i serwisu układu klimatyzacji. Wagi chłodnicze będące obecnie w sprzedaży wyposażone są w funkcję zważenia czynnika, który został odzyskany z układu, dzięki temu instalator otrzymuje informację o brakującej ilości medium chłodzącego, przez co wie jaki jest jego ubytek oraz ile należy go dodać w celu uzupełnieniu niedoboru. 

Drugim kluczowym urządzeniem, w które powinien być wyposażony każdy monter systemów chłodniczych lub klimatyzacji jest giętarka kuszowa. Urządzenie to jest wykorzystywane do nadawania rurom wykorzystywanych w tego rodzaju układach pożądanych kształtów. Dzięki niej można bez uszkadzania miedzianego przewodu wykonać dowolny łuk. Nadanie odpowiedniej krzywizny jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego układu, ponieważ nieodpowiednie zagięcie rury może utrudnić przepływ czynnika chłodniczego, co spowoduje jego niewłaściwe funkcjonowanie i może po dłuższym czasie prowadzić do jego rozszczelnienia lub uszkodzenia. 

Oprócz odpowiedniego poprowadzenia przewodów w układzie klimatyzacji dla jej bezawaryjnego działania ważny jest, również sposób w jaki zostały między sobą połączone poszczególne odcinki rur. Istnieją dwa sposoby wykonywania tego rodzaju połączeń, przy wykorzystaniu złączek i redukcji lub kielichowanie. Ta druga metoda polega na rozszerzeniu końcówki miedzianej rury, dzięki czemu możliwe jest włożenie w nią kolejnej. Następnie tego rodzaju połączenie jest lutowane, przez co uzyskuje się jego szczelność. Żeby prawidłowo wykonać tego rodzaju złącze konieczne jest użycie ekspandera, a jeżeli wykonujemy wiele takich połączeń niezbędna będzie kielicharka akumulatorowa. Urządzenia te mogą również przydać się w układach, gdzie wymagana jest pompka skroplin. Akcesorium to jest niezbędne do usuwania skroplin z systemu klimatyzacji, gdzie nie jest możliwe zastosowanie rozwiązań grawitacyjnych. Jest ono najczęściej spotykane w układach, gdzie klimatyzator zainstalowany jest na ścianie lub suficie. 

Do prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji lub układu chłodniczego niezbędna jest próżnia. Nie można wpuścić czynnika chłodniczego, jeżeli nie została ona wytworzona. Dodatkowo pozbycie się powietrza z całego układu powoduje jego osuszenie. Żeby tego dokonać konieczna będzie pompa próżniowa

Z kolei do diagnostyki układów chłodniczych oraz klimatyzacji powszechnie wykorzystuje się zestaw manometr. Pozwalają one sprawdzić, czy w układzie jest obecny czynnik chłodniczy oraz jego ciśnienie. Pomagają określić poprawność działania, kompresora, wentylatora skraplacza oraz czy w układzie nie ma zatoru, który utrudniałby przepływ medium chłodzącego.

Gdzie nabyć profesjonalne akcesoria? 

Dobrym miejscem na zakupy markowych urządzeń niezbędnych podczas montażu klimatyzacji i układów chłodniczych jest hurtownia instalacyjna. Zatrudnieni w niej doświadczeni handlowcy pomogą nam dokonać najlepszego wyboru spośród dostępnych na rynku urządzeń. Wezmą pod uwagę również budżet jakim dysponujemy. Robiąc zakupy w tego rodzaju miejscach będziemy mieli pewność, że nie kupimy czegoś z czego później nie będziemy korzystać.