Znalezienie odpowiedniego urządzenia klimatyzacyjnego: Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Szukałeś klimatyzatora, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nie jesteś sam. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, więc wybór tego, który będzie odpowiedni dla Twojego domu lub firmy może być trudny. W tym artykule omówimy, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie klimatyzatora, a także zaoferujemy kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć idealne dopasowanie!

Zastanów się jak duży jest Twój dom


Jak duży jest mój dom? Czy będę potrzebował jednostki okiennej lub ściennej do całego domu, czy tylko do jednego pokoju?

Jednostki okienne są świetne, jeśli chcesz schłodzić cały dom. Z drugiej strony, klimatyzatory ścienne mogą być używane w pomieszczeniach, które nie znajdują się w pobliżu okien i centralnych systemów wentylacyjnych, takich jak pokoje dzienne i sypialnie. Wielkość przestrzeni określi rodzaj urządzenia, które będzie potrzebne!

Jeśli masz w domu starszą jednostkę AC, może ona obejmować tylko niektóre obszary, podczas gdy inne pozostają gorące. To może oznaczać użycie wielu jednostek w całej nieruchomości; jeszcze raz, rozważ wielkość swojego lokalu przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów, aby wszystko pasowało odpowiednio!

Określ swój budżet


Następną ważną rzeczą jest określenie budżetu.

Jeśli szukasz jednostki okiennej, która będzie chłodzić całe miejsce, spodziewaj się wydać między 600-7000 zł w zależności od wielkości i innych funkcji. To samo dotyczy jednostek montowanych na ścianie – mogą one kosztować od 500 zł do ponad 6000 zł! W większości przypadków jednak lepiej nie kupować taniego klimatyzatora, ponieważ często nie trwają one zbyt długo, zanim się zepsują lub staną się nieefektywne w chłodzeniu domu (co oznacza, że będziesz miał więcej konserwacji niż oszczędności).

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, ile energii elektrycznej zużywa jednostka AC. Nowsze modele są zaprojektowane w taki sposób, aby zużywać mniej energii; oznacza to niższe rachunki przy jednoczesnym zapewnieniu komfortowych poziomów temperatury w pomieszczeniach przez cały rok.

Dowiedz się, jaki rodzaj systemu chłodzenia potrzebujesz – okienny, centralny czy przenośny


– Jednostki klimatyzacji okiennej są najtańsze i, jak sama nazwa wskazuje, instaluje się je w oknie. Mają one jednak pewne wady: po pierwsze, urządzenie może wyglądać nieestetycznie, ponieważ jest wystawione na widok przechodniów; ponadto potrzebujesz więcej niż jednego, jeśli twój dom ma dwie lub więcej kondygnacji (chyba że istnieje otwarte przejście między pokojami znajdującymi się na przeciwległych końcach kondygnacji).

– Centralne systemy klimatyzacji – wymagają one zainstalowania kanałów w całym budynku. Ten typ systemu może być dość kosztowny, ale będzie chłodził większość części domu przy jednej instalacji. Dłużej trwa uruchomienie tego systemu, więc upewnij się, że każdy pokój potrzebuje chłodzenia przed podjęciem ostatecznej decyzji!

Poszukaj opinii od osób, które zakupiły i zainstalowały urządzenia klimatyzacyjne w przeszłości


– Przeczytaj opinie klientów – Istnieje wiele witryn z recenzjami online, które umożliwiają klientom zamieszczanie swoich przemyśleń na temat produktów, które zakupili, np. na Amazon.

– Sprawdź, co inni ludzie mówią o firmie, od której rozważasz zakup i przeczytaj recenzje różnych modeli, które sprzedają.

– Pamiętaj, że dobry serwis jest również priorytetem przy zakupie urządzeń klimatyzacyjnych, więc upewnij się, że w razie potrzeby dostępne są informacje kontaktowe do dostawców usług.

– Spróbuj znaleźć opinie ludzi z Twojej okolicy, jeśli rozważasz zakup klimatyzatora.

– Lokalne witryny z recenzjami oferują również platformę, na której klienci mogą zamieszczać swoje przemyślenia na temat produktów, które zakupili w pobliżu.

– Sprawdź, co inni ludzie mówią o firmie, od której rozważasz zakup i przeczytaj recenzje różnych modeli, które sprzedają.

 Skorzystaj z porady profesjonalnego technika HVAC, jeśli nie jesteś pewien, jaki typ urządzenia kupić lub jak je prawidłowo zainstalować


Znalezienie odpowiedniego urządzenia klimatyzacyjnego: Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Zakup klimatyzatora może być zniechęcającym zadaniem. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jaki typ jednostki jest najlepszy dla danej sytuacji i jak należy go prawidłowo zainstalować. Będziesz także potrzebował porady od techników HVAC, jeśli nie jesteś pewien, który typ modelu będzie działać dobrze w swoich specyficznych potrzeb lub jak zainstalować system prawidłowo, tak, że jest najbardziej wydajny i nie powoduje żadnych problemów później w dół linii. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, jaki rozmiar jednostki AC jest mi potrzebny? Jeśli są więcej niż dwie osoby mieszkające w domu, to większy rozmiar może być konieczne w zależności od tego, gdzie jednostki iść i jak wiele.

Następną rzeczą, którą musisz rozważyć, jest typ jednostki AC, który będzie działał najlepiej dla Twojej sytuacji. Możesz chcieć klimatyzator okno, jeśli są tylko małe okna w jednym pokoju, lub centralny system AC, jeśli jest rozłożone na wielu pokojach i otwartej przestrzeni, takich jak obszar życia. Wiele będzie również zależeć od tego, jaki rodzaj budżetu masz dostępne, ponieważ mogą one różnić się znacznie w cenie w zależności od wielkości, pojemności i funkcji oferowanych zbyt.

Jeśli instalacja jest coś nie jesteś zaznajomiony z następnie byłoby najlepiej poprosić o profesjonalną pomoc od techników HVAC, którzy wiedzą dokładnie, który model musi być zainstalowany prawidłowo, więc działa sprawnie bez żadnych problemów później w dół linii.

Akapit podsumowujący:


Poniższe informacje mogą być wykorzystane do określenia, ile powinieneś wydać na klimatyzator, jaki rozmiar jednostki jest najlepszy dla Twojego domu lub firmy oraz jakie cechy są najważniejsze. Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji na temat konkretnego modelu lub chcesz uzyskać pomoc w znalezieniu odpowiedniego dla swoich potrzeb, koniecznie zajrzyj na stronę: https://www.klima-hurt.pl/hurtownia-klimatyzacji/ znajdziesz tam szeroki wybór różnych modeli klimatyzacji, a jeżeli nasuną Ci się jakiekolwiek pytania, możesz skontaktować się z zespołem, który rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości. 

Z czego jest zbudowana rekuperacja?

Jeżeli budujesz dom, z pewnością zastanawiasz się jak go unowocześnić i wybudować w zgodzie z ekologią. Odpowiednio dobrana wentylacja może nie tylko zwiększyć komfort mieszkania, ale także zminimalizować rachunki za ogrzewanie. System rekuperacji to najnowocześniejszy sposób, na świeże i czyste powietrze w domu. Sprawdź czym, jest rekuperacja, jak działa i jakie zawiera elementy. 

Wentylacja kluczem do zdrowia

Do niedawna oczywiste było, że dom wyposażony jest w system wentylacji grawitacyjnej. Jest to tradycyjny sposób wymiany powietrza w domach. Działa na zasadzie zasysania zużytego powietrza przez kominy. Natomiast byśmy mogli oddychać świeżym powietrzem, konieczne jest otwarcie okien. Wymiana powietrza w domu jest bardzo ważna. Pomieszczenia, w których jest zbyt duszo, w których schnie pranie, czy ulatuje para z kuchni, mogą zostać zaatakowane przez wilgoć. Ta z kolei może skutecznie utrudnić nam funkcjonowanie. Permanentna wilgoć w domu, powoduje powstawanie na ścianach i sufitach grzybów i pleśni. Jest to nie tylko zjawisko nieestetyczne, ale przede wszystkim szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego też kluczowa jest dobra wentylacja w domu. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu rekuperacji. To nowoczesny sposób wentylowania, który zapewnia komfort i zdrowie na długie lata. 

System rekuperacji-co to takiego?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej. Rekuperacja opiera swoją pracę na działaniu maszyny. Rekuperator, czyli inaczej centrala wentylacyjna zasysa powietrze jednocześnie z dwóch kierunków. Synchronicznie pobiera, ogrzewa i oczyszcza z zanieczyszczeń powietrze z zewnątrz, oraz to już zużyte z domu. Takie działanie zapewnia stałą kontrolę, nad jakością powietrza w pomieszczeniach. Dzięki systemowi filtrów mamy pewność, że powietrze z zewnątrz pozbawione jest szkodliwych substancji czy alergenów. Jest to szczególnie ważne dla osób, które przewlekle chorują na choroby układu oddechowego, bądź borykają się z alergią np.na pyłki. 

Rekuperacja od podstaw

Montaż każdego systemu wentylacyjnego najlepiej zrobić przed pracami wykończeniowymi w domu. Rzecz jasna można, zamontować system rekuperacji w już zamieszkałym domu. Jednak ze względu na ilość pracy, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z remontami. Bowiem cały system by był naprawdę skuteczny i gwarantował jak najwyższą jakość swojej pracy, musi być zamontowanie bardzo starannie i profesjonalnie. Cały system składa się z dwóch kluczowych elementów. Po pierwsze są to kanały wentylacyjne. Przy rekuperacji najlepiej wybrać kanały typu SPIRO. Jest to korzystny cenowo wariant, który zapewni trwałość i bezpieczeństwo na lata. Kanały SPIRO są niepalne i odporne na uszkodzenia. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że zajmują one dość dużo miejsca. Jeżeli decydujemy się na ich montaż w już istniejącym budynku. Warto użyć dodatkowo płyt tylu G-K. Dokładny i profesjonalny montaż, zapewni bardziej wyciszoną pracę całej wentylacji. Rekuperator podłączany jest na samym końcu i stanowi on najważniejszy element całego systemu. 

Rekuperator

Rekuperator czy inaczej centrala wentylacyjna, jest sercem całego systemu wentylacji. To urządzenie, za sprawą którego w naszym domu oddychamy zdrowym powietrzem. Wybierając rekuperator do naszego domu, najlepiej sugerować się możliwie jak największym odzyskiem ciepła. Dzięki temu w okresie zimowym maksymalnie zminimalizujemy rachunki za ogrzewanie. Centrale wentylacyjne zasilane są przez prąd. Jednak w obawie o zużycie energii elektrycznej, możemy wybrać rekuperator, który jest najbardziej energooszczędny. Na rynku dostępne są urządzenie z różnymi typami panelu sterowania. Do wyboru mamy serowniki manualne,  przełączeniowe i dotykowe. Za ich pomocą sami możemy regulować temperaturę powietrza w domu, oraz prędkość działania wentylatorów. Do rekuperatora możemy podłączyć także czujnik dwutlenku węgla. Jeżeli jego stężenie w powietrzu będzie zbyt wysokie, centrala zwiększy swoją moc, by szybciej przewietrzyć pomieszczenia. Najlepszym miejscem na zamontowanie rekuperatora w domu, będzie pomieszczenie najbardziej oddalone od sypialni. Bowiem podczas swojej pracy, rekuperator emituje dość głośny dźwięk, który może przeszkadzać w wypoczynku. 

Gwarancja jakości powietrza

Decydując się na system rekuperacji, mamy pewność, że oddychamy świeżym i zdrowym powietrzem. Dzięki zamontowanym filtrom, do naszych pomieszczeń nie przedostają się żadne szkodliwe substancje i niechciane zapachy. Bez konieczności otwierania okien, mamy gwarancję świeżego i czystego powietrza. Zamknięte szczelnie okna w sezonie zimowym, zapewniają także zminimalizowanie utraty ciepła, a co za tym idzie zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. System rekuperacji to nowoczesna metoda wentylacji, która daje poczucie komfortu i jakości. Inwestycja w wentylację mechaniczną jest gwarancją bezpieczeństwa Twojej rodziny i Twojego domu. Znajdź firmę, która w profesjonalny sposób stworzy projekt systemu wentylacji mechanicznej i ciesz się zdrowym powietrzem w swoim domu przez długie lata. 

Z czego zbudowana jest Wentylacja mechaniczna

Nowoczesne systemy rekuperacji stają się bardziej powszechne. Przede wszystkim dlatego, że dają stały komfort wymiany zużytego powietrza na świeże, bez konieczności otwierania okien. Dzięki temu nie tracimy ciepła z naszych pomieszczeń. Jak dokładnie działa rekuperator, oraz z jakich elementów się składa? Sprawdź i przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w taki system wentylacji.

System rekuperacji

Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji mechanicznej. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem była tzw. wentylacja grawitacyjna. Wykorzystuje ona kominy do zasysania powietrza. Jednak taki system ma sporo wad. Przede wszystkim przy obecnych bardzo szczelnych oknach oraz dokładnych izolacjach w domu, gdzie ma szczelin, przez które przedostaje się powietrze. Taki rodzaj wentylacji nie wpuszcza do pomieszczeń świeżego powietrza. Jednym rozwiązaniem jest przewietrzenie całego domu. Wówczas trzeba jednak liczyć się z utratą ciepła. W okresie zimowym jest to szczególnie nie lada wydatek w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie. System rekuperacji do wymiany zużytego powietrza na świeże wykorzystuje urządzenie zwane rekuperatorem. To główny element całej wentylacji. Jednocześnie zasysa powietrze płynące z dwóch kierunków. Po pierwsze świeże, zimne powietrze, które następie jest ogrzewane i wpuszczane do domu. Po drugie zużyte, które wymaga wymiany. Wszystko dzieje się mechanicznie i nie jest kwestią przypadku, jak przy wentylacji grawitacyjnej. Tam świeże powietrze jest pozyskiwane tylko i wyłącznie przy otwartych oknach, lub z różnych szczelin. Co istotne rekuperator nie tylko ogrzewa pozyskane z zewnątrz powietrze, ale i oczyszcza je z wszelkich zanieczyszczeń. Nie musimy zatem obawiać się alergenów, smogu czy nieprzyjemnych zapachów. Tak nowoczesny system wentylacji, jest więc doskonałą inwestycją, która gwarantuje świeże i zdrowe powietrza na lata.

Rekuperacja od zaplecza

Jak każdy system wentylacyjny, rekuperator, oraz całą sieć kanałów należy zamontować przed ukończeniem prac wykończeniowych domu. Rzecz jasna, możemy wymienić wentylacje grawitacyjną na rekuperację w już zamieszkałym domu. Musimy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami remontowymi. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, najlepiej skorzystać z pomocy firmy, która świadczy usługi doradztwa i montażu systemów rekuperacyjnych. Takie firmy z powodzeniem znajdziemy w Toruniu. Specjalista stworzy dokładny projekt wentylacji, obliczy potrzebną moc rekuperatora i zamontuje cały system w naszym domu. Przy wyborze samego rekuperatora, warto wybrać ten z najwyższym odzyskiem ciepła. Koszty całej inwestycji można obniżyć wybierając kanały wentylacyjne typu SPIRO. To niedrogi wariant kanałów, który daje gwarancję i trwałości i odporności na uszkodzenia. Co istotne kanały SPIRO są niepalne. Pamiętaj, że tego typu rozwiązanie potrzebuje dość dużo wolnej przestrzeni. Może to stanowić problem w już zamieszkałych domów. Warto jednak zadbać o jak najbardziej profesjonalny montaż, który wyciszy pracę wentylacji.

Centrala wentylacyjna

Centrala wentylacyjna, czyli inaczej rekuperator, stanowią główny element całego systemu rekuperacji. Urządzenie to stanowi serce naszej wentylacji. Przy jego wyborze najlepiej kierować się wcześniej wspominanym odzyskiem ciepła. Dla domów powinniśmy wybierać rekuperatory o najwyższym wskaźniku (Aeris do 95%). Dzięki temu w okresie zimowym maksymalnie zmniejszymy rachunki za ogrzewanie. Rekuperator zasilany jest przez prąd. Można jednak na rynku znaleźć energooszczędne egzemplarze, które zminimalizują pobór energii elektrycznej. Centrale mogą różnić się od siebie względem panelu sterowania. Klienci do dyspozycji mają sterowniki manualne, przyłączeniowe i dotykowe. Dzięki nim możemy samodzielnie ustawiać pożądaną temperaturę w domu, a także prędkość wentylatorów. Do rekuperatora można podłączyć również czujnik dwutlenku węgla. Jeżeli jego stężenie w pomieszczeniu będzie zbyt wysokie. Centrala zwiększy swoją moc działania, by szybciej i dokładniej przewietrzyć pomieszczenia. Montaż centrali odbywa się na samym końcu. Warto wybrać dla niego miejsce, które będzie oddalone od sypialni czy pokoju dziecięcego. Rekuperator podczas pracy, emituje dźwięk, który mógłby zakłócać komfort wypoczynku. 

Zalety rekuperacji

System wentylacji w każdym domu to podstawa zdrowego i komfortowego zamieszkania. Dobra wentylacja to gwarancja odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie idealnego poziomu wilgoci. Pamiętaj, że nadmiar wilgoci może być b niebezpieczny dla naszego zdrowia. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna to, sprawdzony, jednak przestarzały sposób na wymianę powietrza w pomieszczeniach. System rekuperacji daje gwarancję stałej pracy i kontroli jakości powietrza w naszym domu. Dzięki inteligentnemu systemowi usuwa zużyte powietrze i wpuszcza nowe, świeże. Dzięki możliwości odzysku ciepła, rekuperator zmniejsza nasze rachunki za ogrzewanie. Jest to zatem inwestycja, która w nowoczesny sposób dla o nasz komfort i ekologie. 

Wentylacja mechaniczna – informacje o najnowszych trendach w budownictwie

Czy jesteś w trakcie projektowania lub budowy nowego obiektu? Jeśli tak, to chciałbym przedstawić Ci jeden z najnowszych trendów.

Wentylacja mechaniczna

 szybko zyskuje na popularności ze względu na swoją zdolność do pomocy w izolacji budynków i utrzymaniu komfortu użytkowników przez cały czas. W tym wpisie omówimy rekuperację, odzysk ciepła, wentylację spiro i centrale wentylacyjne, które odnoszą się do systemów wentylacji mechanicznej. Co to jest wentylacja mechanicznaWentylacja mechaniczna jest rodzajem klimatyzacji , która przemieszcza powietrze w pomieszczeniach z jednego obszaru do drugiego.

Odbywa się to za pomocą wentylatorów lub innych typów urządzeń w celu wytworzenia i cyrkulacji ruchomego powietrza, które może być wykorzystywane zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania.

Korzyści jest wiele: usuwa zużyte, nawilżone powietrze, wprowadza świeże, suche powietrze zewnętrzne tam, gdzie jest to potrzebne, pomaga utrzymać stałą temperaturę wewnątrz pomieszczeń bez konieczności stosowania drogich, energochłonnych urządzeń HVAC, takich jak nagrzewnice elektryczne czy wentylatory sufitowe, zapewnia odpowiedni dopływ tlenu (szczególnie ważne w przypadku pożaru), redukuje różnice ciśnień pomiędzy obszarami o różnej wysokości nad poziomem morza, więc okna nie muszą być otwierane zbyt często, co pozwala im pozostać czystymi dłużej, ponieważ nie są narażone na zanieczyszczenia z zewnątrz (jak pyłki) i wreszcie, co nie mniej ważne, redukuje ilość hałasu w pomieszczeniu, ponieważ nie ma potrzeby stosowania wentylatorów lub innych hałaśliwych urządzeń wentylacji mechanicznej.

Korzyści wynikające z wentylacji mechanicznej. Jedną z głównych korzyści jest to, że zmniejsza ona potrzebę używania grzejników elektrycznych lub wentylatorów sufitowych, które zużywają dużo energii i mogą być drogie. Ponadto, ponieważ mechaniczna wentylacja recyrkuluje powietrze do wewnątrz, gdy jest to potrzebne, nie polegając na zewnętrznych źródłach, takich jak wiatr czy deszcz, aby zapewnić świeże powietrze przez cały czas, jest lepsza niż naturalna wentylacja w utrzymywaniu stałej temperatury w pomieszczeniach, więc nie ma potrzeby stosowania urządzeń HVAC, których eksploatacja kosztuje dodatkowe pieniądze. Inną korzyścią z wentylacji mechanicznej jest to, że poprzez recyrkulację powietrza w pomieszczeniach i dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu przy jednoczesnym usuwaniu zanieczyszczeń takich jak pyłki z zewnątrz, ludzie nie będą musieli otwierać okien tak często, co skutkuje czystszymi oknami na dłużej.

Wreszcie, zmniejszy się również poziom hałasu, niezależnie od tego, czy jest on generowany przez głośne urządzenia, czy przez rozmawiających ludzi.

Ponadto, po zainstalowaniu systemu wentylacji mechanicznej

w Twoim domu nie będziesz musiał się martwić o zanieczyszczenia takie jak pyłki i inne alergeny z zewnątrz przenikające do Twojego domu. A jeśli masz głośne urządzenia, takie jak odkurzacz lub kosiarka, w części mieszkalnej domu, to te hałasy będą znacznie zmniejszone przez zainstalowanie systemu wentylacji mechanicznej.

Poziom hałasu spada również podczas rozmów, ponieważ ludzie są zmuszeni do mówienia z mniejszą głośnością niż wcześniej, co oznacza lepszą ochronę słuchu dla wszystkich domowników!

Rodzaje wentylatorów mechanicznych

Rodzaj wentylatora  potrzebnego w budynku będzie zależał od kilku czynników: miejsca instalacji, liczby osób korzystających z pomieszczenia oraz sposobu ich interakcji z systemem.

Wentylatory mechaniczne  mogą wykorzystywać wentylatory lub jednostki odzysku ciepła do celów chłodniczych, w zależności od rodzaju budynku, do którego trafią, ale bez względu na to, który z nich wybierzesz, upewnij się, że przepływ powietrza jest wystarczający!

Może się wydawać, że cechy estetyczne mają nad tym pierwszeństwo, ale bez odpowiedniej cyrkulacji każdy, kto wejdzie do środka, doświadczy problemów zdrowotnych z powodu zbyt wysokiego poziomu wilgotności. Chcesz utrzymać poziom temperatury na poziomie zbliżonym do stałego i średniego jak to tylko możliwe.

Jak wybrać odpowiedni wentylator dla swoich potrzeb

Dwa główne typy to  rekuperacja  i turbo wentylacja. Istnieje również spiro-wentylacja, która wykorzystuje indukowany ciąg w celu zwiększenia wydajności, ale jest ona bardziej skomplikowana niż inne systemy, więc nie jest tak popularna.

 Rekuperacja oznacza wykorzystanie wentylatorów lub jednostek odzysku ciepła do celów chłodniczych (w zależności od rodzaju budynku), podczas gdy turbo wentylacja oznacza wykorzystanie tylko wentylatorów wyciągowych bez dodatkowego źródła ogrzewania, z wyjątkiem paneli słonecznych lub pomp wody gruntowej w niektórych przypadkach – byłoby to jednak bardzo kosztowne, ponieważ układanie rur pod ziemią może być kłopotliwe!

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji powinieneś przeprowadzić wcześniejsze badania lub skonsultować się z architektem, aby sprawdzić, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Wskazówki dotyczące instalacji wentylatora mechanicznego w Twoim domu

– Upewnij się, że instalujesz wentylator  w miejscu, które nie jest zbyt wilgotne, ponieważ kondensacja może prowadzić do rozwoju pleśni.

– Zainstaluj wentylator w pobliżu okien, aby miał on łatwy dostęp do świeżego powietrza i nie wydalał zanieczyszczeń do domu tak bardzo.

– Nie stawiaj mebli ani ludzi obok miejsca, w którym zainstalowany jest

wentylator

, ponieważ mogą oni zakłócać jego pracę.

Wentylacja

musi być zrównoważona pomiędzy obszarami wlotu i wylotu powietrza zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku; w przeciwnym razie wystąpi nadmierna różnica ciśnień, która może spowodować uszkodzenie elementów wyposażenia, takich jak podłogi, sufity itp. Może to również sprawić, że hałas spowodowany przepływem wiatru będzie trudny do zignorowania. Instalacja nie powinna również tworzyć przeciągów, które mogłyby przeszkadzać mieszkańcom.

Wentylacji

nie należy instalować w miejscach, w których przepływ powietrza jest utrudniony, w przeciwnym razie straci ona swoją wydajność i stanie się hałaśliwa; należy również utrzymywać otwory wentylacyjne wolne od przeszkód, aby przepływ powietrza mógł odbywać się płynnie.

Podsumowanie:

Jeśli rozważałeś zainstalowanie  systemu wentylacji mechanicznej w swoim nowym mieszkaniu, teraz jest idealny moment. Zajrzyj do naszego sklepu i skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów, którzy pomogą Ci wybrać idealną wentylację dla Twoich potrzeb i budżetu.

Nowoczesne Systemy Rekuperacji!

Dobra wentylacja to klucz do komfortowego użytkowania domu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza, prawidłowy stopień nawilżenia powietrza to wszystko ma wpływ na nasze samopoczucie. Zdecydowanie najlepszym rodzajem wentylacji jest system rekuperacji, który zapewnia idealną cyrkulację powietrza, a także zmniejsza rachunki za ogrzewanie.

Wentylacja domu – dlaczego jest tak ważna?

Jeżeli w naszym domu nie zadbamy o dobry system wentylacji, możemy w przyszłości mieć problemy w postaci wilgoci w domu. Nieodpowiednia cyrkulacja powietrza, zbyt szczelne okna i izolacja budynku, mogą mieć wpływ na rozwój grzybów i pleśni w naszych domach. To z kolei oddziałuje nie tylko na wygląd i zapach naszych wnętrz, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Wilgoć w domu może powodować permanentne zmęczenie, bóle głowy, pieczenie oczu, a nawet zapalenie zatok. Pleśni i grzyby powstałe w wyniku zbyt wysokiego poziomu wody w powietrzu, są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Dlatego też już na etapie projektowania domu, należy skrupulatnie przemyśleć kwestię wentylacji domu. Do niedawna najpopularniejsza była wentylacja grawitacyjna. Wykorzystuje ona różnice temperatur, jeżeli w pomieszczeniu jest cieplej niż na zewnątrz, wymuszony zostaje przepływ powietrza. Ten rodzaj wentylacji najlepiej sprawdza się zimą. Natomiast latem, gdy w pomieszczeniach jest chłodniej niż na zewnątrz, pozostaje nam jedynie otwieranie okien. Zdecydowanie lepszym i bardziej nowoczesnym sposobem na świeże i czyste powietrze w domu, jest zamontowanie systemu rekuperacji.

Rekuperacja nowoczesny system wentylacji

System rekuperacji, czyli inaczej wentylacja mechaniczna to nowoczesny sposób wentylacji i odzyskiwania ciepła w naszych domach. W porównaniu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Rekuperacja opiera swoje działanie na ruchu powietrza manipulowanym przez maszynę (rekuperator). Umożliwia on kontrolę cyrkulacji powietrza nawiewnego oraz tego z pomieszczeń. Jedną z największych zalet systemu rekuperacji jest fakt, iż oprócz mechanicznej wymiany powietrza, oczyszcza je z wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu filtrów mamy pewność, że nawiew z zewnątrz jest pozbawiony np. niebezpiecznych spalin czy alergenów. Nie musimy również obawiać się nieprzyjemnych zapachów. Wentylacja grawitacyjna to z pewnością tradycyjny i sprawdzony sposób wymiany powietrza. Jednak trzeba pamiętać, że przez lata zmieniły się materiały i techniki budowlane. Wentylacja grawitacyjna sprawdza się w domach, w których nie ma zbyt szczelnych okien. To jednak niesie ze sobą konsekwencje w postaci utraty ciepła.

Odzyskiwanie ciepła

System rekuperacji to nie tylko nowoczesny sposób świeże i czyste powietrze w naszym domu przez cały rok. Dzięki zamontowaniu rekuperatora obniżamy swoje rachunki za ogrzewanie. Jak to możliwe? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wymiana zużytego powietrza z naszych pomieszczeń następuje nawet przy szczelnie zamkniętych oknach i doskonałej izolacji domu. Nie musimy zatem pamiętać o regularnym wietrzeniu całego domu. Zatem nie tracimy pozyskanego wcześniej ciepła. Szacuje się, że w okresie zimowym dzięki systemowi rekuperacji obniżamy rachunki za ogrzewanie nawet o 50 %. Mniejsze zużycie energii cieplnej to również krok w stronę ochrony środowiska. Nasza inwestycja w nowoczesną wentylację domu, przyczynia się do lepszej jakości powietrza zarówno w naszych wnętrzach jak i na zewnątrz.

Od czego zacząć?

System wentylacji najlepiej wybrać na etapie budowy domu. Montaż całego kanału wentylacyjnego powinien odbyć się przed pracami wykończeniowymi. Oczywiście można zamontować cały system w już zamieszkałym domu. Jednak trzeba się liczyć wówczas z dodatkowymi kosztami, związanymi z remontami. Warto znaleźć zaufaną firmę, która w profesjonalnych sposób stworzy projekt wentylacji. Źle obliczone parametry, mogą skutkować nieprawidłowo dobraną mocy rekuperatora. Dlatego tak ważne jest doradztwo specjalisty, skrupulatny projekt i dobry montaż. Wybierając miejsce, w którym będzie znajdował się rekuperator, pamiętaj, by było ono oddalone od sypialni czy pokoju dziecięcego. Podczas pracy rekuperator, emituje dźwięk, który może zakłócać spokój. Dlatego znajdź pomieszczenie, które będzie daleko od miejsc odpoczynku.

Rekuperacja a zdrowie

Oprócz nieocenionej zalety, jaką jest odzyskiwanie ciepła, a tym samym zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. System rekuperacji przede wszystkim przyczynia się do ochrony naszego zdrowia. Powietrze w domu dzięki rekuperatorowi jest stale wymieniane. Jednak odwrotnie jak w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Nawiew z zewnątrz jest oczyszczany z wszelkich zanieczyszczeń czy alergenów. Nie ma tu znaczenia czy mieszkamy w regionie, w którym poziom smogu jest wyższy czy niższy. Obecnie wszędzie, szczególnie w okresie zimowym mamy do czynienia z wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Poza tym filtry umieszczone w rekuperatorze zmniejszają również przepływ alergenów do naszego domu. Dzięki temu alergicy mogą w swoich wnętrzach przestać się bać nieprzyjemnych konsekwencji pylenia. Korzystajmy z nowoczesnych rozwiązań, które pomogą utrzymać komfort mieszkania w naszym domu.

Co to jest rekuperacja?

Każdy budynek powinien być dobrze wentylowany, by przebywanie w nim na co dzień było komfortowe i bezpieczne. Poza tradycyjnym wietrzeniem poprzez otwieranie okien i wykorzystywanie pracy komina, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego systemu wentylacyjnego w domu. Urządzeniem bardzo dobrze sprawdzającym się w takim procesie wymiany powietrza jest rekuperator, który warto zamieścić w każdym obiekcie użytkowanym przez ludzi.

System wentylacyjny z rekuperatorem

Rekuperator to swoista centrala wentylacyjna z funkcją odzysku ciepła. Stanowi kluczowy element całego systemu wymiany powietrza. Zasadniczo można spotkać trzy rodzaje rekuperatorów:

 1. Rekuperator płytowy – występuje w wersji krzyżowej lub przeciwprądowej. Modele płytowe są najczęściej wybierane do domów jednorodzinnych. Są przystępne cenowo i wyróżnia je stosunkowo prosta konstrukcja.
 2. Rekuperator z tzw. czynnikiem pośrednim – urządzenie pracuje z wykorzystaniem freonu lub glikolu. Jest najczęściej stosowane w obiektach, gdzie niezbędne jest nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie pomieszczeń.
 3. Rekuperator z wymiennikami obrotowymi – ten model cechuje ruchome wypełnienie. Podczas pracy urządzenia, silniki elektryczne napędzają wirnik z regeneratorem.

Aby cały proces wentylacyjny był efektowny, rekuperator musi współpracować ze specjalnymi przewodami wentylacyjnymi, które transportują powietrze w ramach pracy całego systemu. Zazwyczaj zrobione są ze stali i występują w czterech podstawowych wersjach:

 • Przewód wyrzutowy – mieści się między rekuperatorem i wyrzutnią, najczęściej mocowaną w dachu bądź ścianie. Jego celem jest wydalenie na zewnątrz powietrza, z którego odzyskano energię.
 • Przewód czerpny – służy połączeniu czerpni z rekuperatorem. Jego zadaniem jest wprowadzenie powietrza z zewnątrz do rekuperatora, gdzie czeka go obróbka termiczna i jakościowa.
 • Przewody wywiewne – ich celem jest łączenie elementów wywiewnych pomieszczeń z rekuperatorem. Dzięki temu mogą przenosić wilgotne i zanieczyszczone powietrze.
 • Przewody nawiewne – służą łączeniu rekuperatora z częściami nawiewnymi wewnątrz budynku i przenoszą powietrze po jego obróbce w urządzeniu.

Na czym polega rekuperacja powietrza?

Rekuperacja to w zasadzie wentylacja mechaniczna. Dzięki procesom rekuperacyjnym możliwe jest odzyskanie części ciepła wytwarzanego w czasie ogrzewania powietrza. Rekuperacja ingeruje w standardowy schemat naturalnej wymiany powietrza w pomieszczeniach, który głównie polega na ciągu kominowym oraz tradycyjnym otwieraniu okien. Urządzenie natomiast samo wprawia w ruch powietrze, by je odpowiednio przetworzyć.

Co więcej, system rekuperacji pozwala na kontrolę stanu powietrza pod względem jakościowym. Maszyna wyłapuje zarówno powietrze wprowadzane, jak i wyprowadzane z obiektu. Przede wszystkim oczyszcza ogrzewane powietrze i odzyskuje jego część. Następnie miesza je z powietrzem sprowadzonym z zewnątrz oraz wpuszcza całość do budynku. Odzyskane powietrze dodatkowo wykorzystuje się ponownie do ogrzewania.

Rekuperator powietrza pozwala zatem też na utrzymanie czystości atmosfery panującej w domu. Ponadto przyczynia się do redukcji utraty ciepła, dzięki czemu można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Urządzenie również pomaga pozbyć się kurzu i wielu alergenów. Zapewnia dostęp do świeżego powietrza również podczas całkowicie zamkniętych okien. System rekuperacji dba też o utrzymanie właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniach.

Funkcjonalność rekuperatorów sprawia, że szczególnie przydatne są zimą, kiedy niskie temperatury nie pozwalają na częste wietrzenie pomieszczeń. Co więcej, o tej porze roku powietrze jest też zwykle bardzo zanieczyszczone, a otwieranie okien grozi wpuszczeniem do domu trującego smogu. Wówczas pomoc rekuperatora jest nieoceniona, a przyrząd ten pomaga zadbać o układ oddechowy domowników.

Gdzie można kupić rekuperator?

Aby wentylacja mechaniczna była sprawna i spełniała swoją funkcję przez długi czas, warto kupić sprzęt w sprawdzonym sklepie, oferującym tylko produkty wysokiej jakości. Wiarygodny sprzedawca będzie oferował jedynie rekuperatory od dobrych producentów, którzy udzielają odpowiedniej gwarancji jakościowej. Ważne jest też, by możliwy był szybki dostęp do autoryzowanego serwisu, w razie jakiejkolwiek awarii sprzętu.

Należy jednocześnie pamiętać, że równie ważny, co jakość produktu, jest sam jego montaż. Tylko bezbłędne zamocowanie wszystkich elementów zagwarantuje sprawność całego systemu wentylacyjnego. Koszty montażu rekuperacji zależą zwykle od usługodawcy, jednak warto mieć na uwadze, że wiele modeli można samodzielnie przytwierdzić w budynku. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić, a jedynym nakładem finansowym pozostanie zakup urządzenia.

Ceny rekuperatora są różne, zależą między innymi od producenta, konkretnego modelu urządzenia czy jego właściwości. Niektóre rodzaje są bardziej przystępne cenowo, innych ceny sięgają kilku tysięcy złotych. Kierując się wyborem takiego sprzętu warto sprawdzić ofertę sprawdzonej hurtowni, gdzie ceny produktu będą niższe niż w zwykłym sklepie, a rekuperatory pozostaną tak samo jakościowe.

Wynajmij profesjonalny osuszacz powietrza

Wilgoć w domu potrafi skutecznie zaburzać spokój lokatorów. Grzyby, pleśnie to nie tylko nieestetyczne zmiany na ścianach i sufitach, ale przede wszystkim nieprzyjemny zapach i zagrożenie dla naszego zdrowia. Dzięki sprzętom takim jak osuszacze powietrza, możemy zapomnieć o niechcianym problemie. Sprawdź jak zapobiegać i pozbywać się wilgoci z pomieszczeń.

Skąd bierze się wilgoć?

Nawilżone powietrze w domu jest konieczne dla komfortowego i zdrowego zamieszkania. Prawidłowy poziom wody w powietrzu powinien wynosić ok. 50%. Dobre nawilżenie powietrza to zasługa przede wszystkim prawidłowej wentylacji w domu. Dużo zależy zatem od projektu i wykonania domu. Szczególną uwagę podczas budowy powinniśmy zwrócić na dach. Źle wykonana obróbka komina, czy kosza dachowego może skutkować późniejszymi problemami z nadmiarem wilgoci. System wentylacji wykorzystanej w naszym domu również ma niemałe znaczenie. Zdecydowanie najlepszy jest system rekuperacji. Zapewnia on prawidłową wentylację, a tym samym wilgotność powietrza. Jest także sposobem na niższe rachunki za ogrzewanie. Jeżeli chodzi o nadmiar wilgoci w domu, powodem mogą być nawet tak prozaiczne rzeczy jak schnące pranie, gotowanie, zbyt szczelne okna, nieprawidłowe wietrzenie pomieszczeń. By zapobiegać nieprzyjemnym zapachom oraz tworzeniem się pleśni i grzybów, należy pamiętać przede wszystkim o regularnym otwieraniu okien (chyba że mamy zastosowany system rekuperacji). Powinniśmy także raz na jakiś czas sprawdzać drożność kanałów wentylacyjnych.

Objawy wilgoci w domu

Najczęstszym znakiem, że poziom wody w powietrzu jest zbyt wysoki, są zaparowane okna, a czasem nawet drzwi. Niestety im dalej w las, tym sprawa robi się coraz bardziej poważna. Jeżeli będziemy bagatelizować tego typu sygnały, wkrótce zobaczymy na swoich ścianach pleśń. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale także zmienia zapach w naszym domu. Zapach wilgoci może przenosić się na firany, zasłony, a nawet ubrania. Jednak przede wszystkim pleść i grzyby powstające w domu stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym pojawiła się pleśń, może skutkować, nudnościami, szybszym uczuciem zmęczenia, bólami głowy, zatok, a nawet tak poważnymi objawami jak drętwieniem kończyn. Dlatego najważniejsze to zapobiegać i trzymać rękę na pulsie. W tym mogą pomóc nam urządzenia, które badają poziom wilgotności. Dzięki temu cały czas będziemy wiedzieć, czy poziom wody w powietrzu jest prawidłowy. Pamiętaj, że zbyt suche powietrze także jest niekorzystne dla naszego zdrowia. Szczególnie w okresie zimowym. Warto więc zainwestować np. w stację pogodą, która oprócz temperatury w domu i na zewnątrz wskaże nam procentową wartość wilgotności powietrza.

Sposoby na wilgoć

Jeżeli zauważymy na swojej ścianie niewielką pleśń, możemy zastosować środek grzybobójczy. Pozwoli on zwalczyć miejscową zmianę i pozbyć się niechcianego ciemnego nalotu. Zdarza się jednak, że grzyb wniknął w głąb ściany. Wówczas należy skuć tynk, tak aby w całości pozbyć się niebezpiecznych zmian w ścianie. Najlepiej jeżeli pomalujemy ścianę farbą z właściwościami grzybobójczymi. Codzienne nawyki mogą pomoc nam zapobiegać gromadzeniu się wilgoci w domu. Wspomniane wietrzenie mieszkania, rozszczelnienie okien, używanie pokrywek podczas gotowania, korzystanie z okapu kuchennego. Jeżeli jednak problem wilgoci w naszym domu wiąże się z błędami popełnionymi np. na etapie domu (niewystarczające wyschnięcie po pracach budowlanych), warto skorzystać z osuszaczy powietrza. W Toruniu z powodzeniem można znaleźć firmy, które zapewnią fachowe doradztwo w kwestii wilgoci. Dobór odpowiedniego dla nas sprzętu, może na zawsze pomóc nam pozbyć się nieprzyjemnego problemu w naszym domu.

Osuszacz powietrza

Osuszacze powietrza są powszechnie znane w branży budowlanej. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie warunki nie sprzyjają pracom wykończeniowym. Niekiedy aura na zewnątrz nie pozwala na kontynuowanie np. prac remontowych czy konstrukcyjnych. Wówczas takie przemysłowe osuszacze pomagają dotrzymać terminów. Nie zawsze takie sprzęty musimy kupować na wyłączność. Można skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje wynajem osuszaczy powietrza zarówno dla użytku domowego jak i profesjonalnego. Jeżeli zatem nie możesz poradzić sobie z wilgocią w swoim domu, wypróbuj specjalistyczny sprzęt, który pochłonie niechciany nadmiar wody z powietrza. Osuszacze działają w prosty sposób. Przechwytując powietrze, przepuszcza je przez filtr, a zebrana para wodna jest gromadzona w zbiorniku. Niektóre osuszacze powietrza, dzięki zamontowanym czujnikom. Automatycznie wychwytują nadmiar wilgoci w pomieszczeniu. Pamiętaj, że wilgoć to nie tylko względy estetyczne. Bagatelizowany problem może nieść ze sobą duże konsekwencje, w postaci koniecznych remontów. Jednak przede wszystkim jest to zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego warto zadbać o takie elementy jak dobra wentylacja już na etapie budowy domu. Jeżeli pleśń pojawia się w starych budynkach, skorzystaj z profesjonalnego doradztwa. Fachowcy pomogą dobrać Ci odpowiedni sprzęt, który pozbędzie się wilgoci z domu.

System Rekuperacji – buduj nowocześnie!

Przestronny, estetyczny i energooszczędny taki właśnie jest wymarzony dom. By sprostał on wszystkim naszym oczekiwaniom, należy dokładnie przemyśleć każdy jego element. Dom, w którym nie marnuje się energii, to nie tylko ten, w którym wszystkie żarówki są energooszczędne. Odpowiednie zadbanie o wentylację, może znacznie ograniczyć koszty ogrzewania. Rekuperacja to sposób na tańsze i świeższe powietrze.

Rekuperacja – co to takiego?

Do niedawna najpowszechniejszym sposobem na wentylacje domu była wentylacja grawitacyjna. To sprawdzona metoda, jednak na obecne czasy bardzo niewspółczesna. Bowiem wraz z wymianą naszych starych drewnianych okien, na plastikowe. Potrzeby wentylacyjne uległy zmianie. Rekuperacja to nowoczesny sposób na prawidłową cyrkulację powietrza w domu. Przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła. Jest to zatem sposób na prowadzenie domu w sposób energooszczędny. Rekuperacja może być stosowana zarówno w małych posiadłościach jak dużych publicznych budynkach. Należy pamiętać, że wentylacja to proces, który musi trwać przez cały czas. Ważne by urządzenia nawiewne i wywiewne były prawidłowo rozmieszczone. W tym celu warto wcześniej zadbać o odpowiedni projekt systemu wentylacyjnego. Specjaliści z firm zajmujących się tego rodzaju rozwiązaniami, z pewnością doradzą gdzie i jak najlepiej zamontować takie systemy. Rekuperacja pozwala w nowoczesny sposób nie tylko odzyskiwać ciepło, ale także filtrować powietrze.

Korzyści rekuperacji

Do zastosowania w swoim domu systemu rekuperacji nie trzeba namawiać tego, kto ponad wszystko ceni dbanie o środowisko. Energooszczędność wywoływana niemarnowaniem ciepła, sprawia, że zużywamy mniej energii cieplnej. Nie musimy bowiem nadmiernie otwierać naszych okien, tracąc przy tym uzyskane ciepło. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów powietrze w pomieszczeniach jest świeże i pozbawione zanieczyszczeń. Ponadto mamy gwarancję prawidłowej wentylacji domu. Pamiętajmy, że zbyt duża wilgotność może przyczyniać się do nieprzyjemnych doświadczeń. Pleść, grzyb to częste skutki nadmiernej ilości wody w powietrzu. Bardzo szczelne okna, sprawiają, że wentylacja w naszych domach czy mieszkaniach jest zachwiana. Zbyt suche powietrze także nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Problemy skórne, czy oddechowe mogą uwydatniać się przy nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza. By móc cieszyć się zdrowym powietrzem, bez obaw przed wilgocią należy na etapie budowy domu przemyśleć system wentylacyjny. Zmieniający się świat i jego potrzeby, skłaniają nas do korzystania z rozwiązań, które przynoszą korzyści nie tylko nam, ale także planecie. Rekuperacja to także ulga dla naszego portfela. Szacuje się bowiem, że w okresie zimowym możemy zaoszczędzić nawet 50 % kosztów ogrzewania domu. Tak więc rekuperacja może okazać się inwestycją, która przyniesie użytek na wielu płaszczyznach.

 • Oszczędność
 • Świeże powietrze
 • Filtracja powietrza nawiewnego
 • Redukcja kurzu i roztoczy
 • Brak konieczności otwierania okien

Od czego zacząć?

Planujesz wybudować dom? Doskonale w takim razie na etapie kosztorysu i planów, przemyśl dokładnie kwestię układu wentylacyjnego. Jeżeli zdecydujesz się na rekuperator, miej na uwadze potrzebne elementy. Sieć niezbędnych kanałów, przez które będzie przepływać powietrze najlepiej montować przed pracami wykończeniowymi w domu. Zaś sam rekuperator można umieścić w domu później. Przed przystąpieniem do umiejscowienia rekuperatora, trzeba mieć na uwadze kilka wytycznych. Po pierwsze pomieszczenie musi być suche, zadaszone z odpowiednią temperaturą. Kolejnym ważnym aspektem jest bezproblemowy dostęp do urządzenia. Ułatwi to bowiem prace serwisowe. Jak większość urządzeń tego typu, rekuperator emituje szum. Dlatego warto oddalić go od sypialni, bądź pokoju dziecięcego. Twój dom jest już zamieszkały? Nic straconego, zamontowanie nowoczesnego systemu wentylacji nadal jest możliwe. Trzeba jednak liczyć się z ilością koniecznej pracy, a także kosztów. Nie mniej jednak pamiętaj, że rekuperacja to nie wydatek, a inwestycja, która szybko przyniesie efekty. Wybierając rekuperator, zwróć uwagę by miał on najwyższy wskaźnik odzyskania ciepła. Skorzystaj z wiedzy specjalisty, który pozwoli skutecznie dopasować system rekuperacyjny do Twojego projektu domu. W Toruniu znaleźć można firmy, które zajmują się zarówno doradztwem, jak i montażem tego typu urządzeń. W dzisiejszych czasach jak nigdy potrzebujemy zdrowia. Wszechobecne zanieczyszczenia i smog, zatruwają nasze powietrze. Wietrzenie domu nie przynosi pożądanych efektów. Oczyszczane stacjonarne są doraźnym sposobem na świeże powietrze. Jednak zdecydowanie lepiej jest zadbać o jego odpowiednią jakość na wyższym poziomie. Odpowiedni system wentylacji jest gwarancją nie tylko oszczędności, ale także zdrowia. Systemy rekuperacji to odpowiedź na współczesne potrzeby nowoczesnych domów. Każdy, kto myśli o życiu w zgodzie z ekologią, a przy okazji ze swoimi finansami powinien zainwestować w dobry system wentylacyjny. Pamiętaj, że na dobre zmiany nigdy nie jest za późno.

Profesjonalne Systemy Wentylacji mechanicznej – sprawdź podstawowe informacje

Dobra jakość powietrza potrafi zwiększyć komfort użytkowania domu. Odpowiedzialny za to jest system wentylacji. O tym jak będzie ona wyglądać, powinniśmy pomyśleć na etapie budowy domu. Zdarza się jednak, że na przestrzeni lat chcemy skorzystać z nowych technologii i zadbać lepiej o swoje zdrowie. Pomóc w tym mogą mechaniczne systemy wentylacji.

Rekuperacja – mechaniczna wentylacja

Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji powietrza. Pozwala on na regularną wymianę zużytego powietrza na nowe. Dzięki systemowi specjalnych filtrów powietrze z zewnątrz jest oczyszczane. Dzięki temu w domu oddychamy zdrowym, czystym powietrzem. System rekuperacji to także sposób na odzyskiwanie ciepła. Powszechnie wiadomo, że w okresie grzewczym, musimy pamiętać również o wietrzeniu pomieszczeń. To jednak sprawia, że tracimy ogrzane wcześniej powietrze. Z pomocą przychodzi wentylacja mechaniczna. Pozwala ona na rzadsze otwieranie okien. System pełnej wymiany powietrza, pozwala bez dużego wietrzenia. Oddychać świeżym odpowiednio wilgotnym powietrzem. Ten sposób wentylacji jest coraz częściej wybierany. Wentylacja grawitacyjna, choć sprawdzona i tradycyjna, powoli odchodzi do lamusa. Zarówno w nowych budownictwach, jak i starych ludzie pragnący żyć w zgodzie z ekologią, wybierają system rekuperacji. Obecnie budownictwo dąży do zwiększonej izolacji budynku. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt szczelne pomieszczenia uniemożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza. Zwykłe systemy wentylacyjne, mogą nie przynosić zamierzonych efektów. By móc cieszyć się świeżym, oczyszczonym i zdrowym powietrzem. Przy tym mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Warto zaopatrzyć się swój dom w rekuperator.

Jak i kiedy?

Każdy system wentylacji najlepiej wybrać przed pracami wykończeniowymi w domu. Bowiem zarówno urządzenie wentylacyjne jak i cały system kanałów z reguły ukryty jest w ścianach bądź pod podłogą. Oczywiście nie ma większych przeciwwskazań, by zamontować wspomniany system rekuperacji już w zamieszkałym domu. Należy jednak mieć na uwadze, dodatkowe koszty związane z remontem. Nie mniej jednak w przypadku rekuperacji, można spokojnie mówić o inwestycji. Wentylacja to rzecz jasna konieczność każdego domu. Jednak rekuperacja to oprócz dobrej jakości powietrza, kilka co roku zaoszczędzone pieniądze na ogrzewaniu. Wcześniej wspomniana ekologia, to właśnie mniejsze zużycie energii cieplnej. Co za tym idzie, mniejsze rachunki za ogrzewanie. System rekuperacji warto omówić z profesjonalną firmą zajmującą się doradztwem i tworzeniem planów. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę wielkość domu i ilość pomieszczeń. Rekuperator najlepiej umieścić w pomieszczeniu, które będzie oddalone od pokoi sypialnianych. Jak każde urządzenie tego typu, rekuperator emituje szum, który może wpływać na komfort odpoczynku.

Co z tymi kosztami? Trzeba jasno powiedzieć, że system rekuperacji nie należy do najtańszych. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają nieco zniwelować koszty wentylacji. Po pierwsze firma. Warto szukać profesjonalistów nie tylko w swoim mieście, ale i okolicy. Ceny całej usługi mogą się znacznie różnić. Sprawdzajmy jednak, czy dana firma wykonuje komplet usług, które nas interesują. Drugim elementem, dzięki któremu możemy zaoszczędzić, są kanały wentylacyjne. Zdecydowanie najkorzystniejszym wyborem będą kanały typu spiro. Ich zaletą jest nie tylko korzystna cena, ale także trwałość. Metalowe kanały są odporne na uszkodzenia. Ponadto są niepalne, co gwarantuje większe bezpieczeństwo domu. Jedyną cechą, którą można uznać za wadę. Jest fakt, iż wentylacja spiro potrzebuje dość dużą przestrzeń. Dopilnuj, by całość została zamontowana profesjonalnie. Docinanie metalowych ruch szlifierką, bez odpowiednich zabezpieczeń, może skutkować korozją. Buda domu wiąże się niewątpliwie z dużymi kosztami. Wcześniej zaplanowany system wentylacji. Pozwoli dokładnie oszacować cały koszt budowy. Wentylacja to element, na którym z pewnością nie warto szczędzić pieniędzy. Dobra cyrkulacja powietrza to pewność odpowiedniej cyrkulacji. Pamiętajmy, że zła wentylacja w domu może mieć poważne konsekwencje. Nadmierna wilgoć w domu to ryzyko pojawienia się grzyba i pleśni na ścianach. To zaś wiąże się z potencjalnymi problemami ze zdrowiem. Wilgoć jest szczególnie niebezpieczna dla astmatyków, dzieci i osób starszych. Zbyt suche powietrze również nie jest korzystne dla domowników. Wiąże się m.in. z problemami ze snem. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia wentylacja w domu. System rekuperacji pozwala na ciągłą wymianę zużytego powietrza. Nie marnując przy tym uzyskanego ciepła. To także, pewność oddychania zdrowym i przede wszystkim czystym powietrzem. Nowoczesnym system wentylacyjny to inwestycja, która dale korzyści na lata. Wspomniana wcześniej oszczędność energii cieplnej, wiąże się także z domem przychylnym ekologii. Dlatego też jeżeli planujesz budowę domu. Znajdź profesjonalną firmę zajmującą się rekuperacją. Stwórzcie plan i przekonaj s

Budujesz dom? Wynajmij profesjonalny osuszacz powietrza

Każdy, kto postanawia wybudować swój wymarzony dom, chce by prace, zakończyły się najszybciej jak to możliwe. Niestety czasami warunki pogodowe sprawiają, że czas wykończenia domu znacznie się wydłuża. Wbrew pozorom nawet lato nie zawsze daje gwarancję szybkiego schnięcia ścian. Warto zatem zadbać o profesjonalne osuszacze powietrza, które pozwolą sprawnie kontynuować prace wykończeniowe w domu.

Osuszacz – kiedy i po co?

Osuszacz powietrza to urządzenie, które znajduje swoje zastosowanie w wielu sferach. Jednak użyty w odpowiednim momencie, może pozwolić cieszyć się zdrowym powietrzem w domu przez długie lata. Budowa domu to proces, który powinien być dobrze rozplanowany. Trzeba wziąć pod uwagę pory roku, w których będą trwały prace oraz materiały, z jakich będą elementy domu.

Stopień wilgotności powietrza jest istotny zarówno podczas budowania domu jak i mieszkania w nim. Jeżeli wilgotność jest na poziomie 70 % nie powinno się przystępować do prac np. z użyciem płyt gipsowo-kartonowych. Drewniane podłogi również nie lubią wilgoci. Przy układaniu posadzki z użyciem drewna trzeba zadbać, nie tylko o suchy betonowy podkład, ale również o suche powietrze. Jeżeli nie możesz czekać na kontynuację budowy pomimo niekorzystnych warunków, możesz posłużyć osuszaczami powietrza. Do osuszania domu doskonale sprawdzają się urządzenia konwekcyjne, a także nagrzewnice elektryczne. Profesjonalny sprzęt nie zawsze musi wiązać się z koniecznością jego kupowania. W miastach takich jak Toruń, z powodzeniem znaleźć można firmy, które zajmują się wynajmowaniem osuszaczy.

Niebezpieczna wilgoć

Nieodpowiednie zadbanie o proces budowy domu może skutkować problemami w przyszłości. W źle przygotowanym budynku z czasem może gromadzić się wilgoć. To zaś może skutkować tworzeniem się w domu grzybów i pleśni. Warto mieć na uwadze, że nadmierna wilgoć w domu to nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia. Dlatego też należy podjeść do tematu osuszania budynków poważnie. Wypożyczenie osuszacza to koszt około kilkudziesięciu złotych na dobę. Rzecz jasna do kosztorysu należy dodać również zużycie prądu. Jednak coraz częściej można znaleźć osuszacze, które są, nie tylko wydaje, ale także energooszczędne. Wynajmując osuszacz dla profesjonalistów, masz gwarancję skutecznej i efektywnej pracy, bez zbędnych kosztów. Pamiętaj, że każda inwestycja poprawiająca jakość Twojego domu, przyczynia się do obniżenia wydatków związanych z późniejszymi remontami. Bowiem pozbycie się grzyba wywołanego wilgocią wiąże się ze skuwaniem ścian i ponownym malowaniem. Dlatego też decyzja o wynajęciu osuszacza powietrza jest jak najbardziej słuszna i potrzebna. Asortyment firm zajmujących się wynajmowaniem tego typu urządzeń jest bardzo duży. W zależności od potrzeb wyróżnić można kilka z nich:

 • Kondensacyjne – sprawdzają się w osuszeniach budynków, warto jednak mieć na uwadze, fakt, iż do odpowiedniego osuszenia domu takim urządzeniem konieczna jest również odpowiednia naturalna wilgotność i temperatura powietrza.  
 • Elektryczne – najbardziej wydajne osuszacze, które wymuszają obieg powietrza i oczyszczają je z nadmiernej wilgoci. 
 • Sorpcyjne – działają w sposób zasysania powietrza, które następnie przechodzi specjalny pochłaniacz wilgoci zwany absorbentem. Powietrza nagrzewa się do odpowiedniej temperatury, by później znów wrócić do pomieszczenia. Nadmiar zgromadzonej z powietrza wody odprowadzany jest przez dołączoną rurę. Istotne przy użyciu tego typu osuszacza jest zabezpieczenie wcześniej ścian folią ochronną. 

Planuj, buduj, osuszaj!

Budowa domu może być stresującym etapem w życiu, jednak wcale nie musi tak być. Najważniejszy to dobry plan działania. Warto przewidywać możliwe problemy, lub dodatkowe koszty. Na pewno nie warto oszczędzać lub pomijać, któregoś z kluczowych elementów budowy. Osuszacze powietrza zdecydowanie ułatwiają pracę przy stawianiu budynku. Przede wszystkim można w szybki sposób przystąpić do prac związanych z wykończeniem. Sprawdza się także w przypadku pilnych montaży na świeżo wymalowanych ścianach. Przy użyciu osuszacza można sprawnie przyśpieszyć etap wysychania farby. Przed przystąpieniem do osuszania budynku, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ścian. Jeżeli w domu nie ma jeszcze okien i drzwi, koniecznie zamontuj folie ochronne. Nie trzeba inwestować w kupno takiego sprzętu. Warto korzystać z możliwości wynajmowania osuszaczy. Toruńskie firmy posiadają sprzęty osuszające dla potrzeb komercyjnych i profesjonalnych. W przypadku pojawienia się w pomieszczeniach problemu grzyba bądź pleśni warto skorzystać z osuszacza wilgoci, który pozbędzie się nadmiaru wody z powietrza. Pamiętaj, budując dom, rozplanuj pracę najlepiej na dwa lata. W pierwszym roku postaw budynek w stanie surowym, w drugim natomiast zamontuj okna oraz wykonaj prace instalacyjno-wykończeniowe. Zima daje bowiem dobre warunki do osuszania domu. Dlatego na wiosnę z reguły można już przystąpić do prac instalacyjnych w suchych wnętrzach. Warto zainwestować czas i pieniądze w realizację marzeń o pięknym i funkcjonalnym domu, w którym nie ma problemu wilgoci.